İZBAN Aliağa-Menderes Metro Hattı (EgeRay)

Re: İZBAN Aliağa-Menderes Hafif Metro Hattı (EgeRay)

Mesajgönderen Umut » Çrş 03 Ağu 2011, 09:22

İZBAN AŞ, her biri 3'er vagonlu toplam 120 vagon içeren 40 yeni tren seti almak için bugün itibariyle ihaleye çıkmış. İhale açıklamasında şöyle deniyor:"İZMİR BANLİYÖ TAŞIMACILIĞI SİSTEMİ TİCARET A.Ş. SİSTEM GELİŞTİRME PROJESİ İÇİN 40 ADET (EMU)ELEKTRİKLİ TREN SETİ İLE YEDEK PARÇALARI ÖZEL-GENEL AMAÇLI ALETLERİ TEST EKİPMANLARI VE KOLAYLIKLARININ ALIMI". Yine ihale metnine göre tüm setler, parti parti teslim edilmek üzere, en geç 34 ayda teslim alınacakmış. Süre biraz uzun, ama yine de; nihayet İZBAN hattını gelişmiş bir metro sistemi kalitesine ulaştıracak en önemli iş için somut adım atıldı. Şu anda 33 set ile 12 dakika periyotla hizmet veren sistem, 40 yeni set daha alındığında 4-5 dakika periyotla çalışabilecek. Ayrıca, haberlerde 40 yeni vagon alınacağı söyleniyordu, doğrusu 40 yeni setmiş. Böylesi çok daha iyi oldu. Hayırlı uğurlu olsun hepimize. :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Çrş 17 Ağu 2011, 13:04

İZBAN'da kullanılmak üzere kiralanan 3'er vagonlu 10 yeni tren seti yarın teslim alınıyor. Bu setlerle sefer sıklığı biraz daha artacaktır.

İZBAN Trenlerine Yenileri Ekleniyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olarak 30 Ağustos 2010’da Aliağa-Cumaovası hattında yolculu ön işletmeye başlayan İZBAN, hattaki tren seti sayısını ilk etapta 43’e yükseltmek için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’ndan 3’er vagonlu 10 adet set kiralayacak. İzmir halkının gösterdiği yoğun ilgiye paralel olarak tren sayısını 73’e çıkartmak için ihale çalışmalarına başlayan İZBAN, yeni alınacak 40 setin teminine kadar geçen sürede TCDD’den kiraladığı bu setleri de kullanacak. İhalesi yapılacak setlerin tesliminin tamamlanmasının ardından ise kiralanan 10 set TCDD’ye iade edilecek.

Mevcut 33 setle bugüne kadar 3 milyon kilometre yol kat edip 25 milyon yolcu taşıyan İZBAN, üçer vagonlu 10 setin de kiralık olarak işletmeye alınmasıyla birlikte, İzmirliye sunduğu güvenli, hızlı, kolay, konforlu, ucuz, temiz ve sessiz toplu ulaşım hizmetini daha da güçlendirmiş olacak. İhaleye çıkacağı yeni araçlarla büyüme hedefini sürdüren ve 550 bin günlük yolcu sayısını öngören İZBAN, İzmir toplu ulaşımında kentlinin gözbebeği olmaya namzet bir kurum.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklığıyla kurulan İZBAN’a, 10 set trenin teslimi, 18 Ağustos 2011 Perşembe günü Alsancak Garı 1. Peron’da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılacağı törenle yapılacak. Saat 13.00’te başlayacak törende İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’da yer alacak.

Alsancak Garı`nda gerçekleşecek olan bu törende tüm yolcularımızı aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

İZBAN A.Ş.

Trenlerin sıfır olduğunu ve en az 2 sene bizimle kalacağını da ekleyeyim. Ama tören biraz gereksiz olmuş sanki, her neyse, hayırlı uğurlu olsun. :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Prş 18 Ağu 2011, 22:22

Kiralanan 10 yeni Hyundai Rotem tren seti bugün teslim alındı ve deneme seferlerine başladı. Görünüşleri, iç ve dış tasarımı çok başarılı olan mevcut CAF trenleriyle kıyaslandığında biraz çirkin duruyor. Ancak teknik özellik olarak oldukça yakınlar. Hatta kullananlar biraz daha seri olduğunu söylüyor. Bu trenler 2-3 yıl İzmir'de kullanılacak, 40 yeni tren seti satın alınınca geri gönderilecek. Yakında sefer sıklığının artırıldığını duyuran bir haber yayınlanacağını düşünüyorum izban.com.tr'de.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Cum 19 Ağu 2011, 00:32

Bende CAF'ların görünüm açısından daha iyi olduğunu düşünenlerdenim..Ancak burada önemli olan şu aşamada görüntü değil, hattın daha işlevsel olarak kullanılması..Sefer sıklığının arttırılacak olması olayın sevindirici yönü..En azından pik saatlerde sefer sayıları attırılarak, hattı sürekli kullananların isyan etmesinin önüne geçilebilir..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 04 Eyl 2011, 20:26

192 kez camı kırıldı!

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında, Türkiye'nin en büyük kent içi toplu ulaşım sistemi olarak kurulan İZBAN, her gün 120 bin İzmirliyi taşırken, trenlere atılan taşlar hizmetin aksamasına yol açıyor.

İZBAN'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 30 Ağustos 2010'dan itibaren Aliağa-Cumaovası hattında günde 172 sefer yapan İZBAN trenlerinin camları bugüne kadar 192 kez kırıldı. Camı kırılan her tren seti, onarım nedeniyle 24 saat boyunca seferden ayrı kalıyor.

Bir tren setinin günde ortalama 4 bin İzmirliye hizmet ettiğini belirten İZBAN yetkilileri, ''192 cam kırığı vakasında tren setlerinin 192 kez hizmet dışı kaldığını ve her setin de 4 bin kişiyi taşıdığını düşünürseniz, bir yılda yaklaşık 768 bin kişinin hizmetten mahrum kaldığı sonucuna ulaşırsınız. Sadece basit bir cam kırığı gibi görünen olayın diğer yüzünde, ne yazık ki böyle çarpıcı rakamlar var. Bu nedenle cam kırılması vakalarında bizi asıl üzen işin maliyet tarafı değil, İzmir halkına eksik hizmet vermek zorunda kalmamız'' değerlendirmesinde bulundu.

Tren seti sayısının, ağustos ayında yapılan kiralamayla 43'e yükseldiğini, artık her seferin 6'lı dizi diye tabir edilen setlerle yapıldığını belirten İZBAN Genel Müdürü Selçuk Sert ve Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev, şu bilgileri verdi: ''Hizmet kalitemizi artırmak, sabah ve mesai çıkışlarında yaşanan yoğunluğu azaltmak amacıyla yapılan bu kiralama hedefine ulaştı. 6'lı setler sayesinde özellikle Halkapınar aktarma istasyonundaki sıkıntılı durum önemli ölçüde giderildi. Ancak bu o kadar hassas bir denge ki, tek setin bile hizmet dışı kalması her şeyi bir anda alt üst edebiliyor. Bu nedenle olaya, basit bir cam kırığı olarak bakmamak gerekir. Çünkü atılan küçük bir taş bile 4 bin İzmirlinin hizmet alamamasına neden oluyor.''

http://www.egedesonsoz.com/haber/192-ke ... ldi/800342

Tek kelimeyle ''Rezalet'' .. Taşlama olaylarının yoğun olarak yaşandığı Kemer-Şirinyer arasındaki bölge insanları, acaba bunu yaparken zevk mi alıyorlar? Kendim de Kemer'e yakın oturuyorum; ancak ben böyle bir şey ne duydum ne gördüm..Bazı insanlarımıza, insan bile diyemeyiz..
Gökhan

Mesajgönderen Umut » Cum 23 Eyl 2011, 16:24

İzban büyük nimet, bunu geçtiğimiz ay Hatay'a yaptığım bayram ziyaretinde çok daha iyi anladım. Yolculuğumun süre ve fiyat analizini paylaşayım. Evime yakın olan Salhane İstasyonu'ndan trene binerek havaalanına gittim. yaklaşık 25 km'lik yolu 35 dakikada ve (bayram indirimi nedeniyle) 47 Kuruş'a gittim. Hatay Havaalanı'ndan 35 km uzakta olan İskenderun'a gitmek ise tam anlamıyla rezillikti; peş peşe taksi-dolmuş ve minibüs kullandım, bekleme süreleriyle beraber yolculuğum 2 saatten uzun sürdü ve 16 Lira ödedim. Yani (benim izlediğim rotada) İzmir'de havaalanı güzergahı, 25 km/35 dk/1 Lira iken Hatay'da havaalanı güzergahı, 35 km/2 sa/16 Lira şeklinde oldu. Gözlerim İzban'ı aradı.

Bu durum başka konularda da geçerli. İzmir'deki yaşam standartlarına alışıp, hatta hizmetlerin sorunları göze batar hale gelip de şehir dışına çıkınca insan sudan çıkmış balığa dönüyor çoğu zaman. Bursa'da metroya biniyorum, ne istasyonda trenin ne zaman geleceğini gösteren ekran var, ne trenin içinde hangi istasyona gelindiğini gösteren sesli ya da görsel uyarı sistemi var. Hatta trenlerin çoğunun kliması bile yok, cam açık gidiyor. Otobüs duraklarındaki, yaklaşan otobüsleri gösteren elektronik paneller de ilk defa ve hala yalnızca İzmir'de uygulanıyor, büyük kolaylık sağlıyor. Keza birkaç yıldır uygulanan otobüs içlerindeki, uydu haritasından aracın konumunu gösteren bilgi ekranı ile şimdiki ve sonraki durakları duyuran anons sistemi de öyle. Bursa ve Ankara'dan gelen arkadaşlarım bu sistemleri görünce çok şaşırdılar, hayran kaldılar. Biz artık alıştık tabii :D

Velhasıl eksiğimiz çok belki, ama çok da acımasız davranmamalıyız, zira iyi durumdayız. Ayrıca evet istasyonlar yağmurda su damlatıyor. :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Prş 29 Eyl 2011, 23:57

Uzun bir zamandan sonra İzban'a bindim ve sanki bana daha da hizlanmis gibi geldi.. Acaba sizde de boyle bir his olustu mu, yoksa benim 1 aydir kullanmamamdan mi kaynaklaniyor.. Bu arada Karsiyaka-Halkapinar arasi kullandim..
Gökhan

Mesajgönderen Umut » Cum 30 Eyl 2011, 00:09

Bu durum yeni değil aslında, Kemer-Alsancak-Halkapınar güzergahı haricinde sistem oldukça hızlı çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Cum 30 Eyl 2011, 00:16

Evet umut, soyledigin 3 istasyon haricinde Caf lar hizli gidiyor, ancak bugun bana daha hizli gibi geldi.. Ayrica ilk kez Rotem e bindim; insanlarimiz da rotemler hakkinda hemen bilgi sahibi olmus, kendi aralarinda bunlar kiralik olarak Ankara'dan geldi diye konusuyorlardi :)
Gökhan

Mesajgönderen Umut » Cum 30 Eyl 2011, 00:27

Kuzey hattını epeydir kullanmıyorum, güney hattı aynı gibi, ama kuzey bölümünde belki biraz daha hızlanmış olabilir. Nihayetinde çalışanlar da tecrübe kazanıyorlar zamanla. Eğer bir hızlanma varsa, acaba toplam sefer süresi ne kadar oldu? En son 80km için 95-105dk idi. Hedef ise 85 dakika.

Rotem'lerin geldiği iyi oldu. Ancak sefer sıklığını arttırmak yerine tüm setleri çiftli set haline getirme yolunu seçmişler. Yoğun saatler için doğru bir hamle olsa da her seferin ikili yapılmasındansa tekli setler ile daha sık seferler yapılması daha iyi olurdu. TCDD'nin tren trafiğinden veya sinyalizasyonundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 63 misafir

Free Web Hosting