Alsancak Sigara Fabrikası (Reji)

Alsancak Sigara Fabrikası (Reji)

Mesajgönderen Umut » Sal 12 Kas 2013, 06:22

2011 Yazında burası hakkında genel başlıkta şunları paylaşmışız;

EnderYıldırım yazdı:"Tarihi Elektrik Fabrikası" gibi maalesef gerçekleşmeyen bir proje...

Tekel İzmir Sigara Fabrikası - REJİ PROJESİ

Resim

Tekel İzmir Sigara Fabrikası'nın Kültür Merkezine Dönüştürülmesi Projesi

İzmir'de restorasyon işleri gibi yarım kalan, duraksama halinde veya yavaş ilerleyen projeler de var;

İzmir Kültür Merkezi - Bornova
İzmir Emniyet Müdürlüğü - Bozyaka
Kruvaziyer Limanı - Alsancak
Yarım kalan viyadük ayakları - Alsancak

Böyle liste uzar gider... Aslında bunlar bu kentin ACİL ihtiyaçlarıdır.


Umut yazdı:Tekel tesisleri ile ilgili ciddi girişimler olursa ayrı bir başlık açabiliriz. Çok büyük bir yer burası. 1880 yılında yapılmış. Tesisin şu an sadece 1 binası lokal/restoran olarak kullanılıyor. Büyük ana binası da dahil olmak üzere diğer binalar ise boş. Müze, kültür&sanat merkezi, otel, alışveriş merkezi gibi pek çok büyük proje uygulanabilir. Kentin endüstriyel tarihine ışık tutan eserlerden biri. Üstelik konumu itibariyle hem turistik hem de hareketli bir yerde. Buraya yapılan hiçbir yatırım karşılıksız kalmaz. Umarım endüstriyel tarihi mirasımızın en önemli eserlerinden biri olan bu tesisi kentimize kazandırabiliriz.


EnderYıldırım yazdı:Maalesef "Reji Projesi" iptal. Ayrıca belediye, Tekel'den, Havagazı Fabrikası'na kadar olan bölümün yeraltına alınmasına da sıcak bakmamış.

Kültür kompleksine otopark engeli

İzmir'de atıl durumda bulunan Alsancak'taki sigara fabrikasında yapılması planlanan kültür kompleksi projesi, otopark sorunu nedeniyle çıkmaza girdi. 2. derece SİT alanı olan alanda otopark yapımına izin verilmeyince, Arkas Grubu projeden çekildiğini açıkladı.
Arkas Üst Yöneticisi (CEO) Önder Türkkanı, sigara fabrikasına ait binaların bulunduğu 16 dönümlük alanda tasarım müzesi ve atölyeler, şehir müzesi, çok amaçlı sergi salonları gibi alanların da bulunduğu bir kültür kompleksi yapmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Alsancak'taki fabrikayla ilgili proje geliştirdiklerini ifade etti.
İzmir'in sanat ve kültür hayatına değer katacağını düşündükleri projeye için İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ortaklığıyla İzmir Sanat, Sergi, Kongre ve Yatırım İşletme Ticaret A.Ş'yi kurduklarını ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını hatırlatan Türkkanı, bir bölümü 2. derece SİT alanı olan bölgedeki projenin, gerekli izinler alınamadığı için kilitlendiğini ifade etti.,

Yeni Asır


Yaklaşık 1 yıldır o lokal binası da boş artık. Lokal iken çok defa gitmiştim, hemen hemen her detayını bilirim. Mutlaka kente kazandırılması gereken çok büyük bir tesis burası. Bir ara Arkas'ın burayı kültür merkezi yapacağı konuşuldu fakat sonra maddi gerekçelerle vazgeçtiler (basına otopark sorunu diye servis edildi bildiğim kadarıyla).

Bugün paylaşılan aşağıdaki haber ayın haberi olabilir, gerçi henüz sevinmek için erken ama tesis tahsis edilmiş bile, üstelik 25 yıllığına. İBB ve Konak Belediyesi de destek veriyormuş, bu sefer olacak galiba.

Tekel Sigara Fabrikası sanat merkezi olacak

Resim

Nevvar-Salih İşgören Vakfı, Eski Tekel Sigara Fabrikası'nı Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 25 yıllığına alarak burayı kültür ve sanat amaçlı eğitim ve öğretim tesisine dönüştürecek

İzmirli hayırseverler merhum Nevvar ve Salih İşgören'in adları Alsancak'ta yapılacak kültür kampusünde yaşayacak. Eski Tekel Sigara Fabrikası'nı kültür ve sanat amaçlı eğitim ve öğretim tesisi olarak kullandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 25 yıllığına alan Nevvar-Salih İşgören Vakfı, burayı İzmir'in kültür sanat merkezine dönüştürecek. Nevvar-Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Moğulkoç, eski sigara fabrikasını İzmirlilerin nefes alacağı bir yer haline getireceklerini söyledi. Vakfın temel amaçlarından birinin eğitim olduğunu kaydeden Moğulkoç, "Rahmetli Salih İşgören sağlığında bir kolej ve üniversite açılmasını vakfımızın yönetim kurulu üyelerine vasiyet etti. Biz de Tekel'in eski sigara fabrikasının ön izinlerini aldık. Burayı Bakanlık bize 25 yıllığına tahsis etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi büyük destek verdi. Mezbelelik haline dönüşmüş o alanı kültür merkezi ve konferans salonu yapacağız. 2014 yılı içinde kolejleri açacağız. Kampuste sanat koleji, fen koleji, sağlık koleji, ana okulu yer alacak. Burada 5 bine yakın öğrenci eğitim görecek" dedi.
Kampusü kültür ve sanat amaçlı eğitim fabrikası gibi gördüklerini vurgulayan Moğulkoç, "Bu bölge İzmirlilerin nefes alacağı kültür sanat sokağı olacak. 24 saat yaşanacak bir yer haline gelecek. İzmirliler akşamları çıkıp dolaşacak. Alt katlarda 40-50 dükkan olacak yer var. Oraları tamamen halka açacağız. Kadınlar yaptıkları el sanatı ürünlerini orada sergileyecek. Gençler gitar çalacak. Tiyatro ve bale salonları olacak. Zaten tarihi bir bina olduğu için kruvaziyer gemileriyle İzmir'e gelen turistler orayı gezecek" diye konuştu. Kültür kampusü için 10-15 milyon liraya yakın yatırım yapacaklarını kaydeden Moğulkoç, SİT kapsamında olduğu için tarihi dokuya dokunmayacaklarını, restorasyon yapacaklarını vurguladı.

Hedef üniversite
Kolejlerin altyapısını oluşturduktan sonra hedeflerinin butik bir üniversite olduğunu dile getiren Moğulkoç, "Üniversitenin İzmir'in farklı yerlerinde şubeleri olacak. Rektörlük Alsancak'ta yer alacak. Önce kolejleri sonra altyapısını oluşturduktan sonra vakıf üniversitesini kuracağız. Üniversite 3-4 bin öğrenciye sahip, çok başarılı öğrencilerin gittiği ve tamamının burslu okuduğu bir eğitim kurumu olacak" dedi. Bornova'da, Ege Üniversitesi'nin yanında bir yurt yeri aldıklarını belirten Moğulkoç, yurdun temellerini yakın zamanda atacaklarını söyledi. Moğulkoç, "150-200 kişilik bir öğrenci yurdu olacak. Lüks kategoride yer alacak. Residans şeklinde olacak. Yeriyle beraber 10 milyon liralık yatırım yapacağız. 2014-2015 eğitim sezonuna yetişecek. Başarılı öğrencileri yurt ile destekleyeceğiz" diye konuştu.

Yeni Asır


Düşünce güzel gibi, bakalım ileride detaylar da belli olur. Yalnız maliyetin 10-15 milyon TL'yi aşacağını kestirmek güç değil.

Mesut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Alsancak Sigara Fabrikası (Reji)

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 05 May 2014, 20:39

http://mimarizmir.com/en/portfolio/209

Restorasyon için proje çalışmaları devam ediyor diye gözüküyor.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Alsancak Sigara Fabrikası (Reji)

Mesajgönderen denizket » Çrş 30 Kas 2022, 13:57

İnternetten baktım halen burası restore aşamasında gösteriyor? :) Kaç sene geçmiş üzerinden..
denizket
 
Mesajlar: 8
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Sal 08 Kas 2022, 15:59

Re: Alsancak Sigara Fabrikası (Reji)

Mesajgönderen veliinan » Pzr 04 Ara 2022, 03:56

Bu sigara fabrikası ne oldu arkadaşlar? :)
veliinan
 
Mesajlar: 9
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Sal 08 Kas 2022, 16:02


Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting