Smyrna Antik Kenti: Kadifekale, Agora, Tiyatro, Stadyum

Re: Smyrna Antik Kenti: Kadifekale, Agora, Tiyatro, Stadyum

Mesajgönderen Gökhan » Cmt 07 Tem 2012, 23:07

Agora'da Bir Tarih Uyanıyor

Carfi Köşkü, Konak Belediyesi ve Eçev arasında imzalanan protokolle İzmirlilerin hizmetine açılıyor.

Resim

Carfi Köşkü, Konak Belediyesi ve Eçev arasında imzalanan protokolle İzmirlilerin hizmetine açılıyor.

Tarihi Kentler Birliği tarafından 3 projesi birden ödüllendirilen Konak Belediyesi, tarihe sahip çıkan bir projeyi daha yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Yıllardır atıl durumda olan tarihi Carfi Köşkü, Konak Belediyesi ve Eçev (Ege Çağdaş Eğitim Vakfı) arasında imzalanan protokol ile gün yüzüne çıkıyor.

Resim

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Eçev Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Ertürk, Eçev Genel Müdürü Handan Armağan, yönetim kurulu üyeleri ve tarihi köşkü bağışlayarak toplumun hizmetine sunulmasında ilk adımı atan Carfi ailesi adına Leman Carfi, tarihi protokol için bir araya geldi. Tarihi Agora alanının bir parçası olan ve yıllardır el değmediği için yok olmaya yüz tutan Carfi Köşkü, imzalanan protokol ile geleceğe kazandırıldı. Yerel yönetimlerin altyapı çalışmaları ve kentin genel işleyişinin ötesinde, sosyal ve kültürel yaşamı destekleyen çalışmaları ön plana çıkarması gerektiğine değinen Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan şöyle konuştu, "Yerel yönetici olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirirken bir yandan da kentin zenginliklerine sahip çıkan çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bir kentin tarihini ayakta tutmak, o kentin geleceğini kurmaktır. Biz bu anlayışla hareket ettik ve Konak'ın dört bir yanında tarihi binalarda yenileme çalışmalarına başladık. Abacıoğlu Hanı, Mülkiyeliler Birliği binası, Selvili Han, Kadın Müzesi olarak kullanılacak tarihi bina ödül alan projelerimizden sadece birkaçı. Bunun yanında müzelerimiz ve semt merkezlerimizi tarihi binalarda yapılandırmaya özen gösteriyoruz. Bugün de eğitim alanındaki etkinliklerini gönülden desteklediğimiz Eçev ve İzmir'in değerli insanlarından Carfi ailesi ile tarihi canlandıran bir protokolde bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz."

ResimResim

1997 yılında Carfi ailesi tarafından Eçev'e bağışlanan köşkün restorasyonu için imza atan Eçev Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Ertürk, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'a tarihe ve eğitime verdiği değer için teşekkür etti ve "Konak Belediyesi'nin tarihi restorasyon projelerine verdiği büyük önemi bildiğimiz için bu özel projede Sevgili Başkanımız Hakan Tartan'dan yardım istedik. Carfi Köşkü'nün restorasyonu, İzmir'imizin tarihi ve kültürüyle yaşayan bir şehir olmasına katkı sağlarken, Eğitim Merkezi olarak bölge halkının ihtiyaçlarına yanıt verecek" diye konuştu.

Konak Belediyesi

Köşkün tam yeri hakkında herhangi bir malumatım yok..Ancak şuan ki haliyle harabeden farkı olmadığını söyleyebilirim (fotoğraflar sayesinde) Restore edildiği takdirde Agora Kazı Evi gibi muhteşem bir yapı ortaya çıkacağından da şüphem yok..Bu tarz yapılar, İzmir'in eski sivil mimarisini yansıtması bakımından son derece önemli..Sabatay Sevi'ye ait olduğu söylenen ev de restore edilirse dadından yinmez :)
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzr 22 Tem 2012, 02:43

Büyükşehir’den Kale’ye 3 müjde

Kadifekale sur duvarlarının restorasyonu için yapım ihalesini sonuçlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgede kaymaya yol açan faktörleri ortadan kaldıracak proje için de DEÜ ile protokol yaptı. Büyükşehir ayrıca, heyelan nedeniyle boşaltılan Topaltı İlköğretim Okulu önüne kazıklı istinad duvarı yapabilmek için 1 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında kentin nefes alacağı yeni bir yeşil alan olarak düzenlendiği Kadifekale heyelan bölgesindeki çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan binaların yıkımında sona gelen ve boşalan alanların ağaçlandırma çalışmalarına hızlı bir şekilde devam eden Büyükşehir Belediyesi, bölge için 3 önemli adım daha attı.

Sur duvarları hayat bulacak
Büyükşehir’in yeni ve en önemli adımlarından birisi, M.Ö. 334 yılında Makedonya kralı Büyük İskender’in isteği üzerine yaptırılan Kadifekale sur duvarlarının restorasyonu için gerçekleştirdiği yapım ihalesini sonuçlandırarak sözleşmeye davet yapmak oldu. Sözleşmenin imzalanarak yasal sürelerin beklenmesinin ardından yer teslimi yapılarak başlayacak çalışmalar kapsamında Kadifekale surları aslına uygun olarak restore edilecek. Proje; sanat tarihçisi, malzeme uzmanı, kimya uzmanı, mimar, restorasyon uzmanı gibi pek çok farklı alanda uzmanlaşmış bir ekibin çalışmasıyla hazırlandı.

Heyelana karşı bilimsel protokol
İzmir Büyükşehir Belediyesi, sur duvarlarının restorasyon çalışmalarına paralel olarak, Kadifekale Heyelan Bölgesi Ballıkuyu bölümünde kaymaya sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması konusunda da çalışmalarını sürdürdü. Bu amaçla son olarak, yeraltı ve yüzey sularının drenajının yapılması, kayma tehlikesi olan bölgelerde teraslama yapılması ve serbest malzemelerin stabil hale getirilmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Deprem Araştırma Merkezi’yle uygulama projesi oluşturulması için bir protokol gerçekleştirildi.

Boşaltılan okula istinad duvarı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yine geçtiğimiz aylarda yaşanan kayma tehlikesi üzerine boşaltılan Topaltı İlköğretim Okulu önüne (746-787 Sokak kesişimi) kazıklı istinad duvarı yapılması için de 1 Ağustos 2012’de yapım ihalesi gerçekleştirecek. İstinad duvarı ile bölge güvenli hale getirilecek.

izmir.bel.tr

Bir zamanlar insanların gitmeye bile çekindiği Kadifekale artık tümüyle kente kazandırılıyor. Önce çevresi temizlendi, şimdi de restore ediliyor. Kutluyorum.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen blackley » Pzr 22 Tem 2012, 11:26

Aziz Kocaoğlu çok eleştirilir yeri gelir ben de çok eleştiririm ama İzmir'e en büyük ve paha biçilemez hediyesi Kadifekale olacak sanırım.
blackley

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 27 Ağu 2012, 18:12

Agora’da yeni bir “mermer yol” bulundu

Resim

Dünyanın “kent merkezindeki en büyük antik agorası” olarak bilinen İzmir Agorası’ndaki kamulaştırmalar Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülürken, yıkılan binaların altından her geçen gün yeni bir buluntu ortaya çıkıyor. Agora’nın son sürprizi, Faustina kapısı ile birleşimi olduğu tahmin edilen yeni mermer yol ve su kanalı oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi İzmir Agorası’nda sürdürdüğü çalışmalarda kamulaştırmalar devam ederken, yıkılan evlerin altından çıkarılan tarihi buluntular şaşırtmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin “Arkeoloji ve Tarih Parkı” olarak düzenlemeye hazırlandığı Agora ve çevresinde Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından devam ettirilen çalışmalarda elde edilen arkeolojik bulgular, İzmir için büyük önem taşıyor. Agora kazılarında en son ortaya çıkarılan Roma döneminden kalma mermer yol, kentin o dönemi için büyük önem taşıyor.

Yeni sürprizlere hazırlıklı olun
Mozaikli yapının temel duvarlarının yan tarafında bulunan mermer yol, çalışmaları yürüten ekibi de sevindirdi. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, “Agora’nın batısındaki alanda eski kent merkezine ilişkin yapıların peşindeyiz. Bunlardan bir tanesi 3 yıldır üzerinde çalıştığımız mozaikli yapı. 35 metre genişliğindeki memen mozaikli yapının hemen batısından bir Roma Caddesi’nin geçtiğini tespit ettik. Beklediğimiz ama umutsuz olduğumuz bir konuydu, ama mermer kaplamalarıyla birlikte bu caddeyi tespit ettik” dedi.

Bulunan caddenin önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, “Şimdi Faustina Kapısı ile yolun birleştiği noktayı bulmaya çalışıyoruz. Bir noktada birleşmelerini ve mermer yapısının korunarak, bozulmadan kalmış olmasını umut ediyoruz. O noktadan sonra Kemeraltı’na doğru ilerleyen önemli bir caddeyi takip etmeye başlayabileceğiz” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, yürüttükleri çalışmalarla mozaikli yapının altında su kanalı tespit ettiklerini belirterek, kanalın muhtemelen Tarihi Roma Hamamı’nın yanında olduğu varsayılan Gymnasium’a çıktığını söyledi. Arkeolojinin bilinmezlik ve sürprizlerle dolu olduğunu söyleyen Yrd.Doç.Dr. Akın Ersoy, çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini söyledi.

Kazıların en büyük destekçisi Büyükşehir
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk kamulaştırmalarına 1997 yılında başlanan, ilk yıkımı ise 2005 yılında gerçekleştirilen tarihi alanda, “Agora ve Çevresi Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Projesi” çerçevesinde bugüne kadar 26 milyon 808 bin 987 liralık kamulaştırma bedeli ödedi. Toplam 21 bin 987 metrekarelik alandan 18 bin 337 metrekaresini kamulaştırarak tapusunu alan Büyükşehir Belediyesi, geri kalan bölümleri kamulaştırmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 27 Ağu 2012, 21:33

Son dönemde kazılar batıya dogru arttı. Umarım artık cadde tarafına dogru gelirler. O caddedeki surlar ve özellikle yahudi din adamının evi olarak bilinen cökmeye yüz tutmus binalar restore edilip agoranın kapısını da caddeye alırlarsa süper bir görünüm kazanır agora.. Ayrıca bence anadolu lisesi ve o bölgedeki parkta yıkılıp Agora ile birlestirilmelidir..
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Cum 21 Eyl 2012, 03:28

Belediyenin Agora'yı yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor..Kazı evinden sonra şimdi de Agora'daki tarihi bir yapı, Agora Müze Evi olarak restore edilecekmiş..10. ayın 1'inde son teklifler alınacak ve restorasyon kapsamında 208 M2 ANA BİNA ile 139 M2 EK BİNA RESTORASYONU ve 60 M2 AVLU DÜZENLEMESİ yapılacakmış..İşin başlama tarihi, yer tesliminden itibaren 6 ay imiş..Söz konusu binanın yerini tam olarak kestirememekle birlikte, İkiçeşmelik Caddesi'ne yakın binalardan biri olduğunu düşünüyorum..
Gökhan

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 21 Eyl 2012, 20:44

bence sabotay sevi nin evi olabilir. İnsallah o bina restore edilir. Çünkü şu haliyle bombalanmıs filistin görüntüsü veriyor..
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 22 Eki 2012, 23:54

Kadifekale'de yenileme çalışmaları başladı

KADİFEKALE surlarının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmesi çalışmalarına başlandı.

Resim

Proje kapsamında 1120 metre sur duvarı, 18 adet kule ve 5 adet destek duvarında sağlamlaştırma ve temizleme, 1420 metrelik koruma duvarında da onarım ve tamamlama yapılacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, M.Ö. 334 yılında Pagos Dağı'nda Makedonya kralı Büyük İskender'in isteği üzerine yaptırılan tarihi Kadifekale sur duvarlarının restore edilmesi amacıyla çalışmalara başladı. Uygulamaya konulan projenin, Kadifekale surlarını onararak sağlamlaştıracağı ve temizleyeceği bildirildi. Sanat tarihçisi, malzeme uzmanı, kimya uzmanı, mimar ve restorasyon uzmanı gibi pek çok farklı alanda uzmanlaşmış bir ekip, 1120 metre sur duvarı, 18 adet kule ve 5 adet destek duvarında sağlamlaştırma ve temizleme; 1420 metrelik koruma amaçlı çevre duvarında ise onarım ve tamamlama çalışmaları yapacak. Tüm bu çalışmaların yaklaşık 2 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.
Sur restorasyonu çalışmasına başlanmadan önce, çok titiz bir çalışmayla duvarların tüm kotu, yüksekliği, yüzeydeki yapıları, çevredeki ağaçlar gibi her şey farklı açılardan ölçüldü. Ayrıca yüzeyde görünen her taş parçası için tam ölçümler yapılıp en küçük parçasına kadar düz bir şekilde görülebildi ve buna göre proje çizimleri gerçekleştirildi.
Malzeme analizi ile sur duvarlarında kullanılan malzemeler net biçimde ortaya konulurken, hangi dönemde neler yapıldığı ve nasıl uygulandığı da bilimsel ve sayısal olarak ortaya çıkarıldı.

TOPLAM UZUNLUĞU 6 KİLOMETRE

Resim

186 Metre yüksekliğindeki Pagos Dağı eteklerinde bir tepe üzerinde bulunan Kadifekale, ilk defa MÖ.334 yılında Anadolu'yu Pers egemenliğinden kurtaran Makedonya Kralı Büyük İskender'in (MÖ. 356-323) isteği ile yapıldı. Kale, Roma döneminden sonra Ortaçağ'da Timur orduları tarafından 1402'de tahrip edildi; bunu İzmir'deki 1668 yılında olan deprem izledi. Kale'den günümüze pek az kalıntı gelebildi. Günümüze gelebilen kalıntılar, daha çok Ortaçağ'a ait. Ortaçağ kale duvarlarının altında yapılan araştırmalarda ise Helenistik döneme (MÖ. 330-MS. 20) ait duvar kalıntıları ile karşılaşıldı. Günümüze gelen kalıntılardan, kalenin moloz taş, kesme taş ve tuğladan yapıldığı anlaşılıyor.
Kadifekale'den günümüze, yalnızca kalenin batısındaki beş kulesi ile güneyindeki duvarlarından bir bölümü kaldı. Bunlara dayanılarak, kalenin uzunluğunun 6 kilometre olduğu ve sur duvarlarını destekleyen kulelerin 20-35 metre yüksekliğinde olduğu anlaşılıyor. Kalenin bunun dışında kalan doğu ve kuzey kısımları tamamen yıkılmış durumda. Kale içerisinde ise bir dehliz ve bir de su sarnıcı kalıntısı görülüyor.
Kadifekale surlarının bir bölümünün, Çelebi Mehmet tarafından yıktırıldığı biliniyor. Yalnızca Doğu yönündeki surlardaki rektangonal (çok iri taşlar) parçalardan bir iki adedi, Basmane Garı'ndan Tilkilik'e uzanan ve Altınpark'a giden yolun başında bulunuyor.

Tarihi dönüşüm tüm hızıyla devam ediyor
Gökhan

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 31 Eki 2012, 19:54

Arkeopark Çekim Merkezi Olacak
Resim
Basmane Altınpark’taki arkeolojik kazılar tamamlandı. Sütunların çıktığı alanın üzerinin camla kapatılıp turistlerin üzerinde dolaşarak gezmesini sağlayacak proje için ihale hazırlığı başladı.

Kente turizmde can verecek projeler arasında yer alan Basmane Altınpark kazı çalışmaları tamamlandı. İnşaat ve altyapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan Roma Dönemi'ne ait yapı kalıntıları, sütunlar Atina’daki Akropolis benzeri bir düzenlemeyle sergilenecek.

Homeros ve tarihi Magnezya (Manisa) Kapısı’nda da yapılacak kazılardan çıkan kalıntıların üzeri, turistlerin yürüyebileceği cam ile kaplanacak, bir müze ve arkeopark haline getirilecek. Kazı çalışmaların tamamlanıp, üzerinin kapatılması için ihaleye çıkma zamanının gelmesi, çevrede projenin bitmesini dört gözle bekleyen semt sakinleri ve esnafı da heyecanlandırdı.

Agoraya gelen turistlerin ziyaret programı içine alınacak arkeoparkın semte ekonomik katkısı da olacak. Mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait olan ve yine belediyenin verdiği destekle tamamlanan kazılarla ortaya çıkarılan Altınpark arkeoloji alanında, toplam 5 bin 800 metrekarelik proje kapsamında, kapalı ve yarı açık sergileme alanlarıyla arkeolojik kalıntıları, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesi sağlanacak.

Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, Basmane Altınpark’ta, Atina’nın Akropolis’ine benzer bir düzenlemeyi yaşama geçirmeye hazırlandıklarını belirterek, "İzmir’e can verecek proje kapsamında Altınpark, ziyaretçilerin tarihi kalıntıların üzerinde yürüyeceği bir müze ve arkeopark yapılacak. Altınpark’tan çıkan eserlerin yanında İzmir Arkeloji Müzesi’nde bulunan birçok eser de burada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile sergilenecek. Bölge sadece tarih ve kültür buluşmasına değil, sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Ünlü sanatçıları da kent merkezindeki bu tarihi alanda buluşturacağız. Kazı alanı çevresinde bulunan İlk Kadın Müzesi tarihi bina restorasyonları ile Basmane’nin çehresi değişecek" dedi.

Konak Belediyesi
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 09 Ara 2012, 16:56

İzmir Homeros ile taçlandırılmalıdır

İZMİR Tevfik Fikret Fen Lisesi Müdürü İhsan İnekçi, arkeoloji ve güzel sanatlarla ilgilenen bir heykel sanatçısı. Kent kültürüyle de yakından ilgilenen İnekçi, İzmir’in simgesi haline gelmiş birçok binanın aslında ne kadar taş, beton göründüğünü fark etmiş ve mimari yapıları değiştirilmeden neler yapılacağını düşünmüş. Birçoğunu ölçümleyerek bu topraklarda yaşamış uygarlıklardan esinlenen süslemeler ve yüzey çalışmaları tasarlamış. Bunları gördükten sonra hergün önünden geçip de fark etmediğim birçok binanın aslında ne kadar kötü göründüğünü farkettim. Dışarıdan hapishane duvarı gibi görünen renksiz, ruhsuz ve soğuk görünümlü binalar bence de İzmir’e yakışmıyor. “Benim aşkım İzmir, Ege Bölgesi” duygularını dile getiren İnekçi’yle, “Belki büyük düşünüyorum ama keşke bunların onda biri olsa” dediği projelerini konuştuk.

BİRÇOK ÖNEMLİ EGELİ’NİN BÜSTÜNÜ YAPTIM

- Eğitimci ve okul müdürüsünüz ama birçok farklı alanda çalışmalar yapıyorsunuz...
- Arkeoloji ve Ege uygarlıklarına çok meraklıyım. Halikarnas Balıkçısı’nın manevi torunu ilan edildim. Ekrem Akurgal’la Artemis Tapınağı ve arkeoloji görüşmelerim oldu. Çeşitli maket çalışmalarım vardı, Akurgal’a gösterdim. Hemen Avusturya’yı aradı, benim için izinler alındı. Efes Müzesi Müdürlüğü’nden izin alarak Trojan Çeşmesi’ni elimde kumpasla aylarca ölçüp çizimlerini yaptım.
- Heykel çalışmalarınız da dikkat çekici. Kimlerin büstlerini yaptınız?
- Ortaokul dönemlerinden beri heykelle uğraşıyorum. Tevfik Fikret’in büstünü yaptıktan sonra çok beğenildi. Sonrasında Konak Belediye Başkanımız Hakan Tartan’ın önerisiyle, Kutlu Aktaş’ın rahmetli eşinin ve Şenel Aksu’nun büstlerini yaptım, çok beğenildi. Ayrıca Bergamalı tıpçı Galen, Efesli düşünür Herakleitos’un, Zeki Müren’in Dario Moreno’nun, Ekrem Akurgal’ın da büstlerini yaptım. Teos’lu Anakreon’un büstünü yapmayı düşünüyorum. Herakliatos’un büyük bir heykelini Selçuk’a yapmayı isterim.

Resim

ŞEHİRCİLİKTE YANLIŞ UYGULAMANIN TELAFİSİ EN AZ 50 YIL

- Kent kültürüyle ilginiz nasıl başladı?
- Zaten resim, heykele çok meraklıydım. İlk yurtdışına çıktığımda çok etkilendim. Avrupa’daki kentler çok planlı, sanat ve kültür etkinlikleri, sokak hayatlarıyla başka bir hayat yaşıyorlar. İzmir’e döndüğümde çok üzüldüm ve kent olgusunun eksik olduğunu düşündüm. Paris’teki gibi bir şehirde binaların, yapıların güzelliği o şehre olan ilginin temelini oluşturuyor.
- Tüm bunlardan sonra İzmir’e bakınca ne gördünüz?
- Maalesef birçok yanlış uygulama yapılmış. Yanlış bir uygulamanın telafisi en az 50 yıl alıyor. İzmir’de 100 yılda bile döndürülemeyecek yanlışlar yapılmış. O nedenle herşey tartışılsın, konuşulsun, oldu bittiye getirilmesin.

KADİFEKALE TEPESİ’NE DEV HOMEROS ANITI YAPILMALI

- İzmir ile ilgili büyük anıt projenizi anlatır mısınız?
- Homeros ve Hektor’a özel ilgim var. İzmir deyince Avrupa’da akıllara Homeros geliyor. Bence İzmir’in simgesi Homeros’la ilgili olmalı. Büyük bir Homeros anıtı yapılarak İzmir taçlandırılmalıdır. Agora’dan yukarıya doğru olan binalar kentsel dönüşüm çerçevesinde kaldırılırsa, bir büyük yol yapılarak yukarıdaki büyük Homeros Anıtı’na çıkılabilecek. Anıtta Homeros lir çalarken gösterilecek, iki tarafta da Amazon heykelleri olacak. Bu büyük anıt İzmir’in her yerinden görülecek. Bu bir rekreasyon ve peyzaj çalışması olabilir.
- Peki aradaki binalar yıkılmazsa?
- Yine yapılabilir. Agora’dan yukarıya yürüyüş yolu olmaz belki ama anıt tepenin üzerine konularak İzmir’in her yerinden görülebilir.

Resim

BİRÇOK BİNA İZMİR’E YAKIŞMIYOR, GÖRÜNÜMLERİ DÜZENLENMELİ

- İzmir’deki binalar hakkında neler düşünüyorsunuz?
- Ben birçok belirgin binanın mevcut mimari yapısına dokunmadan yapıştırma ve asmalarla, rötuşlarla görüntülerinin değişebileceğini iddia ediyorum. Hatta çoğunun ölçümlerini alarak çizimlerini bile yaptım. Mesela Kordon’daki orduevi denizden çok göze çarpıyor. Oysa madalyonlar, İon sütunları, çelenkler yapılarak bina bambaşka bir şekle dönüştürülebilir. Denizden gelen turistlerin görebileceği çok güzel bir bina olur. Zaten Kordon’da bu büyüklükte başka bina yok.
- Başka hangi binaları incelediniz?
- Mesela Fransız Kültür Merkezi’ni milim milim ölçtüm, ona da bazı süslemeler düşündüm. Dokuz Eylül Meydanı’ndaki Basmane vergi dairesi, eski Atlas Oteli hep incelediğim binalar. Bunlara birçok süslemeler yapılabilir. Roma dönemi, İon gibi eski Ege uygarlıklarını yansıtan birçok süsleme yapılabilir.

BU BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ DEĞİL DİYEN CAMİLERİMİZİ İNCELESİN

- Peki Roma, Hellenik süslemeler yaptığınız zaman ‘bunlar bizim özkültürümüz değil’ diye karşı çıkanlar olursa?
- O zaman ben de onlara, ‘gidin Hisar Camisi’nin mimberine, kapısına bakın, Salepçioğlu Camisi’ne bakın’ derim. Hepsi Roma kökenli sanattan etkilenmiştir. Yani camilerimizde bile bu topraklardaki medeniyetlerin izlerini görüyorsunuz. Çünkü tüm bu medeniyetlerin sanatı, yansımaları katman katman birbirine geçmiştir.

Resim

FUAR BİR KÜLTÜR VE TARİH PARKI OLMALI

- İzmir Fuarı ile ilgili projeleriniz var mı?
- Homeros Anıtı Kadifekale’ye yapılmazsa, fuara da yapılabilir diye düşünüyorum. Ayrıca Homeros müzesi de yapılabilir, gelen turistler burayı ziyaret eder. Arkeoloji Müzesi, ‘Ege Uygarlıkları Müzesi’ adıyla fuara taşınabilir. Hatta fuar bence bir tarih ve kültür parkı olmalı. Bir tarafta Homeros Anıtı ve müzesi, diğer tarafta Zeus Sunağı replikası yapılabilir. Belki düşüncelerime şaşıranlar olacaktır ama bunların 10’da 1’i bile yapılsa İzmir’de büyük farklılıklar olacaktır. Hedefi her zaman büyük tutmak gerekli.
- Mimarlarla görüşüp yapılabilirliğini tartıştınız mı?
- Akademisyenlerle alaylılar arasında her zaman farklı yaklaşımlar olabiliyor. Ama Michelangelo, Bernini de alaylıydı. Efes ile ilgili kazıların başındaki Anton Bauer ile görüştüm. Ben birçok kişinin maalesef ufuklarının dar olduğunu düşünüyorum. Mesela Makedonya’da yeni yapılan arkeolojik müzesi bu şekilde. 3-5 milyonluk bir ülke bunları sahipleniyor. İyon uygarlığının, sanatının beşiği bu topraklar, esas bizim bu mimariyi sahiplenmemiz gerekiyor. Birçok uygarlık şu an yaşayanların soy devamcısı olmadığı kadim uygarlıklardır. Bu nedenle biz bu topraklarda yaşıyorsak, bu topraklardaki tüm uygarlıkları sahiplenmek zorundayız.

Hürriyet İzmir

Güzel bir röportaj olmuş..Söylenenlerin yüzde 90'ına katılıyorum..Katılmadığım tek nokta ise Kadifekale'ye Homeros Anıtı'nın yapılması..Ben Homeros Anıtı'nın yerine Büyük İskender'in gösterişli bir anıtının yapılması taraftarıyım..Sonuçta kale, Büyük İskender zamanında yapılmış bir yapı..Agora'dan Kale'ye yürüyüş yolunun yapılması fikri ise son derece mantıklı..Böylece Agora'ya gelen bir turist, yürüyerek Kale'ye de çıkabilir..

Umut bu mesajı beğendi.
Gökhan

ÖncekiSonraki

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Free Web Hosting