Smyrna Antik Kenti: Kadifekale, Agora, Tiyatro, Stadyum

Re: Smyrna Antik Kenti: Kadifekale, Agora, Tiyatro, Stadyum

Mesajgönderen Mesut » Sal 23 Eyl 2014, 18:51

Agora çevresindeki siyah çitler ve kaldırım düzenlemeleri şık olmuş. Sonunda böyle şeyler görmek sevindirici.
Kullanıcı avatarı
Mesut

Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj

Mesajgönderen hoppala » Sal 23 Eyl 2014, 22:22

Bugün ufak çapta bir bisiklet turuna çıktım. Özellikle ikiçeşmelikten indim aşağıya. Çitler şık kaldırım güzel. Umutluyum.
Ama ikiçeşmelikteki bina badana boyaları caddenin çehresini değiştirmiyor. Belli bile olmuyor. Daha radikal bir değişiklik lazım. Belki üst kısımlar da yapılınca bi şeye benzer. Benzemese de hiç yoktan iyidir ama öyle durum şimdilik.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 27 Eyl 2014, 20:07

İzmir’in antik tiyatrosu ağıl oldu!

İzmir’in Kadifekale semti eteklerinde, yaklaşık 2 bin yıllık antik tiyatroyu ortaya çıkartmak için üzerindeki gecekondular yıkılarak kazıya hazır hale getirilen bölge, define arayanların tel örgüleri kesmesini fırsat bilen besiciler tarafından koyun ağılına dönüştürüldü.

Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale'de gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu'nu gün yüzüne çıkarabilmek için 12 bin 974 metrekarelik alanı kamulaştırdı, üzerindeki evleri yıktı. Antik tiyatroyu ortaya çıkarabilmek için kazıya hazır hale getirilen alan, define avcılarının kaçak kazı yapmaya başlamaları üzerine tel örgülerle çevrildi, bir de güvenlik kulübesi yerleştirildi. Ancak henüz güvenlik görevlisinin göreve başlamadığı alanı çevreleyen tel örgülerin bazı bölümleri, define avcıları tarafından kesildi. Bölgeye kolayca girilebilmesi üzerine, çevredeki besiciler burada koyunlarına bakmaya başladı. Hatta kazı alanına ağıl yapanlar bile oldu.

75 yıldır bu semtte yaşayan Orhan Bıçakçılar, antik tiyatronun bulunmasının kendisini ve mahalle halkını çok heyecanlandırdığını belirterek, "Çocukluğum tiyatronun bulunduğu bu alanda geçti. Antik tiytaronun dehlizlerinde oynadım. Tiyatronun bulunduğu alanı korumak için güvenlik kulübesi yapıldı, ancak bir güvenlik görevlisi görevlendirilmedi. Tiyatro alanı yol geçen hanına döndü. Kötü niyetli kişiler tiyatroyu tahrip etmeye çalışıyor. Burada hazine ve tarihi eser arıyorlar. Biz sadece uyarıda bulunuyoruz. Mutaka bu alan ışıklandırılmalı. Bayram öncesi alan koyun ağılına dönüştü. Tarih böyle mi korunacak?" dedi.

Resim
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 13 Eki 2014, 00:45

Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kent merkezinde, Kadifekale'de restorasyon çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “16 bin kişilik olduğu varsayılan Roma Antik Tiyatrosu'nun kamulaştırması bitti, kazılar başlıyor.

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/10780/tr

Dava vb. gibi sebeplerden işin kamulaştırma sürecinin epey uzun süreceğini düşünüyordum; ancak beklediğimden hızlı tamamlandı. Bundan sonra işin teknik boyutu önem kazanıyor. Umarım bir an önce kazılar biter diyeceğim ama; milim milim ilerleneceğinden bu aşama da yıllar alacaktır. Bu süreçte Ege Medeniyetler Müzesi'nin ve Kadifekale sur dibindeki gecekonduların kamulaştırması yapılabilir.
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 13 Eki 2014, 05:02

Ben burada kazıların Agora gibi yıllarca sürmeyeceğini tahmin ediyorum. Hem görece küçük bir alan, hem de Agora'daki gibi çok katmanlı bir yapı "muhtemelen" burada söz konusu değil. Eğer tiyatroya dair detaylar keşfedildikten sonra rekonstrüksiyon yoluna gidilirse tiyatroya kavuşmamız İzmir standartlarında şaşırtıcı bir hızda gerçekleşebilir.

Bu arada Basmane Günleri kapsamında burada Turkish Brass Ensemble dinletisi olacakmış. İşte bunlar sahalarda görmek istediğimiz hareketler.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Çrş 22 Eki 2014, 12:33

Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 05 Kas 2014, 00:22

Tarihin kıymeti bilinmiyor

İZMİR’de, Eşrefpaşa Caddesi üzerinde bulunan, bir zamanlar kervanların geçtiği tarihi Roma yoluna hakettiği değer verilmiyor.

Yurt dışında arkeolojik değerlere büyük önem veren İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkeler turizmden büyük gelirler elde ederken, Türkiye’de toprak altındaki birçok tarihi hazine gün ışığına çıkarılmayı bekliyor. İzmir’de, Eşrefpaşa Caddesi üzerinde bulunan, bir zamanlar kervanların geçtiği tarihi Roma yolunun içler acısı hali ve hak ettiği değeri görememesi bunun örneklerinden birini oluşturuyor. Yıllardır sebze ve meyve pazarının da kurulduğu bu yolun bulunduğu bölgede henüz bir arkeolojik çalışma yapılmazken, döneme ait birçok taşın ise çevredeki parkın içinde atılı olduğu dikkat çekiyor.

TURİZME KAZANDIRILABİR

İpek Yolu olarak da anılan bu tarihi Roma yolunun geçtiği bölge üzerinde Zeus tapınağı ve sağlık merkezi Askleipon olduğu biliniyor. Şu anda kazılmadan duran bu arkeoloji alanının turizme kazandırılmasıyla kent ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını dile getiren turizimciler, “Burası çok önemli bir arkeoljik bir bölge. Zaman içinde mezar olarak da kullanılmış. Yaşanan bu olumsuzlar yüzünden hiç bir acente bu yolu gezi programına almıyor” dedi.

Resim

Resim

http://www.mimdap.org/?p=155787

Roma yolunun cevresinde tarihi tapınak ve saglık merkezi varmıs. Ben anlamıyorum 10 yıldır belediye neden hiç bir calısma yapmıyor bu bölgede. 10 senede agora nereden nereye geldi ama burası bildim bileli bu durumda. Neden ? Çevresindeki gecekondularda yıkılıp neden bir agora daha cıkmasın ortaya. Bu tarihi taslar yok olmayı hak ediyor mu ? İzmir neden bir ROMA - ATİNA olmasın. İşte bu bakımsızlıktan olamıyor - olmuyor. :(
mertoviçizmir

Mesajgönderen Umut » Çrş 05 Kas 2014, 01:39

Bu Roma yolu meşhur, bildiğim kadarıyla Efes'e gidiyormuş. Ucunda da bir kapı mevcutmuş. Keşke bir an önce restore edilebilse. Ama belediye de her yere yetişemez, imkanlar sınırlı. Hem Roma'nın Kolezyum'unu Atina'nın Akropolis'ini bu şehirlerin belediyeleri mi restore ediyormuş? Merak ettim araştırdım, cevap tahmin edebileceğiniz gibi "hayır". Bu gibi önemli alanlar Kültür Bakanlıkları aracılığı ile doğrudan hükumetler tarafından restore ediliyor. Wiki sayfalarında ilgili linkler mevcut. Ama biz Kültür Bakanlığı adında bir kurumun var olduğunu dahi unuttuk. Adeta paravan şirket, tabelası var kendisi yok :D Belediye sahip olabileceğimiz en iyi belediye değil elbette, ama bu işi yaparsa yine İBB yapar, başkası değil.

Roma ve Atina bulundukları ülkelerin başkentleri ve de en büyük kentleri. Dolayısıyla orantısal olarak büyük bir para akışına sahipler. Bizde ise para akışı İstanbul'a odaklanmış durumda. Bir de, hadi Atina'yı geçtim ama İzmir'i (şehir merkezini kastediyorum) Roma ile kıyaslayıp da şehrimize haksızlık yapmaya gerek yok. Roma başka bir alem. Sonuçta yüzyıllar boyunca eski dünyanın başkenti konumundaydı. Tarihi mirası çok fazla. Gidip görmeye dahi gerek yok ikna olmak için, Google'a Roma yazıp çıkan fotoğraflara bakmak bile yeterli.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen behcoo » Çrş 05 Kas 2014, 11:47

Ne yazık ki bu konuda şöyle bir gerçek var. Sokaktaki adam bu tarihi benimsemiyor.En büyük sorun burada.Atina ve Roma şehrinin halkı olan Yunanlılar ve İtalyanların atalarının tarihi oradaki eserler. Bu benim atalarım diyor ve sahip çıkıyor. Bizde İstanbul-Bursa gibi eski Osmanlı şehirleri için aynı benimseme var.Biz Ege-İzmir'deki antik çağlara ait kalıntılara taş ve mermer olarak bakıyoruz.Bu nedenle hiç acımadan, Kordon'daki 2 katlı yalıları yıktık çünkü o evleri yapan kişiler Türk değildi veya Türk-islam medeniyetine ait değildi.Çok yanlış bir anlayış ama temel sorun burada..
behcoo

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 2 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 05 Kas 2014, 13:03

Bu Roma yolu meşhur, bildiğim kadarıyla Efes'e gidiyormuş. Ucunda da bir kapı mevcutmuş. Keşke bir an önce restore edilebilse. Ama belediye de her yere yetişemez, imkanlar sınırlı. Hem Roma'nın Kolezyum'unu Atina'nın Akropolis'ini bu şehirlerin belediyeleri mi restore ediyormuş? Merak ettim araştırdım, cevap tahmin edebileceğiniz gibi "hayır". Bu gibi önemli alanlar Kültür Bakanlıkları aracılığı ile doğrudan hükumetler tarafından restore ediliyor. Wiki sayfalarında ilgili linkler mevcut. Ama biz Kültür Bakanlığı adında bir kurumun var olduğunu dahi unuttuk. Adeta paravan şirket, tabelası var kendisi yok :D Belediye sahip olabileceğimiz en iyi belediye değil elbette, ama bu işi yaparsa yine İBB yapar, başkası değil.

Roma ve Atina bulundukları ülkelerin başkentleri ve de en büyük kentleri. Dolayısıyla orantısal olarak büyük bir para akışına sahipler. Bizde ise para akışı İstanbul'a odaklanmış durumda. Bir de, hadi Atina'yı geçtim ama İzmir'i (şehir merkezini kastediyorum) Roma ile kıyaslayıp da şehrimize haksızlık yapmaya gerek yok. Roma başka bir alem. Sonuçta yüzyıllar boyunca eski dünyanın başkenti konumundaydı. Tarihi mirası çok fazla. Gidip görmeye dahi gerek yok ikna olmak için, Google'a Roma yazıp çıkan fotoğraflara bakmak bile yeterli.

turizm bakanlıgının izmire ve diger sehirlere hic bir katkısı olmadıgı icin ( istanbul hariç ) görev belediyeye düsüyor. Bölgede kamulastırılacak cok fazla bir alan yok zaten. Asagısında bakımsız bir park var. Yukarısında ise pazar kurulan bir bos alan mevcut. Şuan bile kazı yapılabilecek durumda. Ama kimse bu bölgeyi umursamıyor ve tarih yok oluyor. İl olarak bergama ve efes gibi dünyaca görkemli saheserlerimiz mevcut ama sehir merkezi de vasat sayılmaz. Roma tarihin merkezidir baskenttir ama İzmirde tarihte kıytırık bir bölge değildir. Bu nedenle İzmiren kötü Atina kadar eserlere sahip bir sehirdir. Bugün sadece sehiricinde saymaya kalksak agora , kadifekale , antik tiyatro , yesildere kemerleri , sirinyer kemerleri , altınpark antik kenti , bayraklı antik kenti , bornova höyügü , ikiçesmelik roma yolu gibi saymakla bitmeyen tarih öncesi antik yerler mevcuttur. Ancak cogu bakımsızdır. Turizm bakanlıgı bakmıyor o zaman bu görev oy verdigimiz belediyelere düsüyor. Antik tiyatro icin milyonlarca liralık kamulastırma yapılıyor ama burada fazla kamulastırma yok. Bir an önce kazılar baslamalı. Hemde altında önemli tarihi eserler oldugu söyleniyor.

Ne yazık ki bu konuda şöyle bir gerçek var. Sokaktaki adam bu tarihi benimsemiyor.En büyük sorun burada.Atina ve Roma şehrinin halkı olan Yunanlılar ve İtalyanların atalarının tarihi oradaki eserler. Bu benim atalarım diyor ve sahip çıkıyor. Bizde İstanbul-Bursa gibi eski Osmanlı şehirleri için aynı benimseme var.Biz Ege-İzmir'deki antik çağlara ait kalıntılara taş ve mermer olarak bakıyoruz.Bu nedenle hiç acımadan, Kordon'daki 2 katlı yalıları yıktık çünkü o evleri yapan kişiler Türk değildi veya Türk-islam medeniyetine ait değildi.Çok yanlış bir anlayış ama temel sorun burada..

Halen daha günümüzde yıkılmaya devam eden o kadar tarihi evler var ki saymakla bitmez. En basitide yine konak ilcesinde ikiçesmelik semtinin konaka inen tarafları , bu bölgedeki bircok yunan evi yakılıp otopark yapılıyor ve bazılarıda alkoliklerin icki sofrası olarak kullanılıyor. İzmirde özellikle konak ilcesi tek basına bir medeniyet olmasına ragmen bu potansiyelinin cok uzagında ve uzunca bir sürede toparlanması zor gibi.
mertoviçizmir

ÖncekiSonraki

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 64 misafir

Free Web Hosting