Aya Vukla Kilisesi

Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen Umut » Çrş 20 Tem 2011, 11:04

Kısa süre önce restorasyonu tamamlanan Aya Vukla Kilisesi artık kültür ve sanat etkinliklerine evsahipliği yapıyor. Çok büyük olmasa da oldukça etkileyici bir yer.

Muhteşem restorasyon festivalle taçlandı

Resim

Resim

Resim

Resim Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Ayavukla Kilisesi, 25. Uluslararası İzmir Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Metruk halde iken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmalarla ayağa kalkan ve kent yaşamına kazandırılan Ayavukla Kilisesi, 25. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında düzenlenen "Des Equlibres" konserine ev sahipliği yaptı. Tarihi kilisedeki bu ilk konsere İzmir’in seçkin konukları katıldı. Fransa’nın önemli oda müziği gruplarından biri olan ve 18. yüzyıl oda müziği ile modern müziği yeniden yorumlayan “Des Equlibres"in piyona ve yaylı çalgılar eşliğinde verdiği konser büyük ilgi gördü.

Tarihi kilisede konser heyecanı
Konseri izleyeme gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ayavukla Kilisesi’nin restorasyonu için büyük emek verdiklerini ve bugün burada muhteşem bir konser izlemenin keyfini yaşadıklarını söyledi. Restorasyondan sonra kilisenin ilk defa hem de önemli bir sanat etkinliğine ev sahipliği yaptığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “İzmir için çok önemli bir mekanı, tarihi bir varlığı, dünya mirasını kurtarabildiğimiz için son derece sevinçliyiz. Bundan sonra bu mekan, kentimizde önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Müştemilat olarak kullanılan binayı da İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni tahsis ettik. Kısa sürede kentimize bir de Basın Müzesi kazandırıyoruz” diye konuştu.

İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Uluslararası İzmir Festivali olarak kenti tanıtmak misyonunu da üstlendiklerini ve festival mekanlarına bu yıl restore edilen tarihi Ayavukla Kilisesi’ni de katmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Sarper, “Büyükşehir Belediyemizin kültür sanat alanında gerçekleştirdiği yatırımları taktirle izliyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda da restore edilen yapıların kente mal edilmesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Büyükşehir’e teşekkür
İzmir Devlet Tiyatrosu oyuncu ve yönetmeni Gürol Tonbul, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 25 yıldır düzenlenen festivale çok büyük katkıları olduğunu ve olmaya devam ettiğini söyledi. Ayavukla Kilisesi’nde düzenlenen konserin tarihle sanatın buluşması açısından çok önemli bir etkinlik olduğunu dile getiren Tonbul, “Festivalin odak noktalarının Efes Antik Tiyatro gibi mekanlar için şehir dışına kaydığı söylenirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile kentin içinde de sanat ve tarihin buluşmasında önemli mekanlar yapıldı. Ayavukla Kilisesi bunlardan biri. Çok heyecan verici olduğunu söylemeliyim. Sanat etkinlikleri ile bu tür yapıların daha çok dikkat çekici hale geldiğini düşünüyorum. Hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem de İKSEV’E buradan çok teşekkür ediyorum” dedi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi Baş Dekoratörü Tayfun Çebi ise duygularını şöyle dile getirdi; “Benim için çok heyecanlı bir gün. Bu mekanı İzmir Devlet Opera ve Balesi olarak uzun süre depo ve boyahane olarak kullandık. Yıllar sonra restore edilip, temizlenip konsere verilecek hale gelmesi çok keyifli bir şey. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum.”

İzmir’de ilk müze bu binada açıldı
19. yüzyılın ikinci yarısında Rum Ortodoks Cemaati tarafından inşa edilen Ayavukla Kilisesi, İzmir tarihinde önemli bir olay olan 1922 yangınında kurtulan tek Rum kilisesi olarak akıllarda kaldı. Yapı 14 Şubat 1924 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifiyle, İzmir ve çevresine ilişkin eski eserleri sergilemek amacıyla Asar-ı Atika Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Daha sonra Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak tahsis edildi. Bu süre içinde yapının bir yangın geçirmesi nedeniyle boşaltıldığı ve böylece günümüzdeki metruk biçimini aldığı biliniyor. Önceden mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait olan yapı 'Korunması Gerekli Kültür Varlığı' olarak tescil edildi. Yapı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. Kilisede 2009 yılında başlayan restorasyon çalışmaları ile restore edilerek kente kazandırıldı. İstanbul ve Bursa’dan sonra Türkiye’nin üçüncü basın müzesi de çok yakında bu binanın müştemilat kısmında ziyaretçilerini kabul etmeye başlayacak.

izmir.bel.tr


Festival kapsamındaki Des Equilibres konserine gitmeyi de çok istiyordum ancak bilet bulamadım, kısa sürede tükenmiş tüm biletler.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen Mesut » Pzt 19 Ağu 2013, 05:34

Bu yapı tam olarak nerede bulunuyor? Üstünden baya uzun zaman geçmiş ama cidden restorasyon işi muazzam olmuş, tam bir sanat eseri çıkmış ortaya. En yakın zamanda gidip görmek isterim. Umarım açıldığından beri işlevsel kullanılıyordur, atıl kalmamıştır.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen Mesut » Pzt 29 Eyl 2014, 18:58

İnanç turizmine yeni durak

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyonuyla yeniden hayat bulan tarihi Ayavukla Kilisesi, son dönemde kente gelen Ortodoks turistlerin uğrak mekanlarından biri haline geldi.


Harabe halindeyken İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Aya Vukolos, İzmirlilerin deyimiyle Aya Vukla Kilisesi, kültür merkezi ve müze işlevlerinin yanı sıra inanç turizmine de hizmet ediyor. 1922 yangınından sonra şehir merkezinde ayakta kalan tek Ortodoks mabedi olma özelliğini taşıyan kilise, özellikle 17 Ağustos 2014 tarihinde ilk kez düzenlenen ve İzmir’de yaşayan Rum Ortodoks cemaati mensupları, Sakız ve Midilli adaları ile İngiltere’den gelen bir grup Yunanlı’nın katıldığı dini törenin ardından, Ortodoksların yeni çekim merkezlerinden biri oldu. Dünyanın çeşitli kentlerinden gelen Ortodokslar, İzmir ziyaretlerinde Ayavukla’yı da programa eklemeye başladı.

Resim
Resim

Ayavukla Kilisesi son olarak, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin düzenlediği uluslararası konferansa katılmak üzere kente gelen yabancı hukukçuları ağırladı. Aynı zamanda avukat olan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Yeni Türk Ticaret Kanunu Hazırlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Hasan Tahsin Kocabaş’ın eşlik ettiği heyet, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Ayavukla Kilisesi’nde yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılan boya tabakalarının ardında gizli kalmış olan Hz. İsa figürü, Altın Ağızlı Aziz Yuhanna ile melekler Mikail ve Cebrail’i simgeleyen duvar resimlerini inceledi.

http://www.hurriyet.com.tr/ege/27294393.asp

Umut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen Umut » Pzt 29 Eyl 2014, 19:23

Sevindirici gelişme. Rumlar İzmir'in zenginliğidir, öyle idi daha doğrusu. Küçük de olsa bir kısmı memleketlerine geri dönseler güzel olurdu.

Bu arada Mesut, kilisenin yerini sorduğun bir önceki mesajın gözümden kaçmış, sen görmüşsen bile hala bilmeyen çok kişi vardır yazalım. Yeri Basmane'den Gaziler Caddesi'ni takiben Tepecik yönüne giderken sağ tarafta, biraz içeride kalıyor. Tam olarak şurası: https://www.google.de/maps/@38.4215485, ... !1e3?hl=tr

Mesut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen Mesut » Cmt 07 Şub 2015, 16:46

Ortodoksların İzmir buluşması
Aziz Voukla Günü için İzmir’e gelen Ortodoksların ruhani lideri Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon projesiyle ayağa kalkan Aziz Voukla Kilisesi’nde düzenlenen ayinde barış ve kardeşlik için dua etti. Kilisenin bahçesine dinlerin kardeşliği adına mersin ağacı dikildi.

Farklı medeniyetlerin beşiği olan ve çeşitli inançlardan ibadethaneleriyle önemli bir zenginliğe sahip olan İzmir, dünya çapında bir hoşgörü kenti olduğunu bir kez daha kanıtladı. Aziz Voukolos Kilisesi’nde 92 yıl sonra gerçekleştirilen ve tüm dünyada yankı uyandıran 17 Ağustos’taki Meryem Ana Yortusu’nun ardından kilise, Aziz Voukla Günü'nde de önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Resim
Resim

Hristiyan Ortodoks dünyasında önemli bir Aziz olan, İzmir’in ilk Hristiyan ve Aziz’i Aziz Voukla Günü için Fener Rum Patriği Bartholomeos İzmir’e geldi. Dünyanın dört bir yanından din adamının da katıldığı buluşmaların ilki İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek ayağa kaldırılan Aziz Voukla Kilisesi’nde gerçekleşti. M.S 1. Yüzyıl’da yaşamış olan Aziz Voukla’nın ölüm gününde düzenlenen ayinde İzmir’in önemli azizlerinde olan Aziz Polycarp da anıldı.

Barış ve kardeşlik vurgusu yaptı
Ayinin sonunda konuşan Bartholomeos, bugünün düzenlenmesine katkı koyan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teşekkür etti. Konuşmasında barış ve kardeşlik vurgusu yapan Bartholomeos, “Birçok ülkede, Müslümanların, Musevilerin, Hristiyanların ve başka dinlere inananların bir arada yaşayabilecekleri örnekleriyle doludur. Her ülkede dinsel farklılıklar mevcuttur. Bunlar bir arada yaşayabilme paradigmasını yaşatmak zorundadır. Bu güzel örneği açık yüreklilikle sevgi ve samimiyetle yaşatan İzmir’in mülkü amirlerine, belediyeye başkanına, belediye mensuplarına, Ticaret Odasına ve bu eşsiz şehrin güzel haklına patrikhanemiz adına şükranlarımı sunarız. Aranızda huzurla yaşayan küçük Rum topluklarının ve diğer azınlıkları desteklemeye devam ediniz. Birlikte yaşamak önemli bir erdemdir. İzmir halkı tarih bolunca bu örneği göstermiştir”.

Mersin ağacı diktiler
Üzerinde İzmirli Azizlerin resimleri bulunan çerçeve ve dualar eşliğinde Bartholomeos, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş katılımı ile birlikte kilisenin bahçesine mersin ağacı dikildi. Ardından Bartholomeos, ayine katılanlara okunmuş kutsal ekmek dağıttı.
Aziz Voukla Kilisesi’nde düzenlenen ayine Chicago, İsviçre, Toronto, Simi, Boston, Meksika, Gortyna ve Arkadia, Arkalohorion, Belçika, Kyndonıai metropolitleri, din adamları, Yunanistan Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, Yunanistan Başkonsolosu Theodoros Tsakiris, İzmir Aya Fotini Ortodoks Kilisesi Baş Rahibi Pater Kyrillos Sykis, İzmir Ortodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi katıldı.

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/13103/tr

hoppala bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen Umut » Pzr 25 Eyl 2016, 20:51

İzmir'e 94 yıl sonra atanan metropolit için tören

Fener Rum Patrikhanesi'nin, 94 yıl sonra, Cumhuriyet tarihinde ilk kez İzmir'e atamasını yaptığı metropolit Bartholomeos Samaras için tören düzenlendi. Basmane'deki Aziz Vukolos Kilisesi'ndeki törene, Fener Rum Patriği Bartolomeos da katıldı.

http://www.egedesonsoz.com/haber/izmir- ... ren/935860


Yunan turistler ve buralı olup da mübadele ile gitmiş Yunanlar daha çok ilgi gösterir artık diye tahmin ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 25 Eyl 2016, 22:26

Rumlar icin İzmir , İstanbul , Trabzon tarşhte onemli kentlerdi zaten. Ama nedense yunanistandan pek turist gelmiyor bize.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen Umut » Pzt 26 Eyl 2016, 01:40

Şu sıralar dış turizm için bütçeleri uygun değil galiba.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Aya Vukla Kilisesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 26 Eyl 2016, 18:49

Onlar ekonomik olarak bizden cok daha zenginler.Battı denilen yunanistan da emekli maaslarından tut asgari ücret dahil bizden kat kat yüksek. Sadece adalarda yasayan halkı fakir. Onlarda turizmle ayaktalar. Bence gelmeme sebebleri biraz türk düsmanlıgından kaynaklı olabilir.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12


Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting