Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen hoppala » Prş 08 Eki 2015, 11:15

Oh be sonunda bir tane içime sinen restorasyon gördüm. Gözüm açık gitmem.
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Mesut » Pzt 09 Kas 2015, 20:24

Bergama’da Restorasyon Sürüyor

İzmir’in Bergama Belediyesi tarafından, ilçedeki eski birçok yapı için başlatılan restorasyan çalışması, hız kesmeden sürdürülüyor.


Resim

Kent merkezi başta olmak üzere ilçe çevresinde yer alan birçok tarihi yapının bakım ve onarımını gerçekleştirerek yaşama kazandıran Bergama Belediyesi, hız kesmedi. DHA'nın haberine göre, 1930’lu yıllarda yapılan tarihi Kapalı Çarşı’nın çevre dükkanlarının cephe onarım çalışmalarının tamamlamak üzere olduğu belirtildi. Havra yanındaki eskiden çocuk esirgeme binası olarak kullanılan yapınında da sosyal amaçlı kullanılmak üzere restore edildiği belirtildi. Abacıhan Sokak sağlıklaştırması, İslamsaray Mahallesi Üçkemer aralığında bulunan ve 19. yüzyılın sonlarında inşa edilerek deri tabaklama işinde kullanılan yapının da sosyal tesis amaçlı restorasyon çalışmalarına devam edileceğini belirtti.

Selinos Çayı da temizleniyor

Ayrıca Selinos Çayı dere ıslahı projesinde temizlik aşamasının tamamlandığı kaydedildi. Derenin harita alımları ve ölçüm çalışmalarının sürdüğü, ölçümler tamamlandıktan sonra üst mahallelerdeki kanalizasyon atıklarının alt yapı çalışmalarına başlanılacağı belirtildi. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra rölevesi çıkartılarak Anıtlar Kurulu’na iletileceği, kurulun öngördüğü ve önerileri doğrultusunda uygulamaya geçileceği belirtildi.

Olağanüstü ve özel bir kent

Kale Mahallesi’nde bulunan eski tarihi evlerin butik otel ve turistlik amaçlı kullanılması konusunda da bu yıl içerisinde çalışmalar yürüteceklerini belirten CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Olağanüstü ve özel bir kentte yaşıyoruz. Bu özel kentin tarihi ve kültürel mirasının getirdiği sorumlulukların bilincindeyiz. Bu bilinç doğrultusunda bizden sonraki nesillere yapıları daha sağlıklı bırakmanın önemi ile hareket ediyoruz. Bergama’yı geçmişine yakışır bir geleceğe hazırlıyoruz. Tarihi mirası korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek adına çalışmalarımız devam edecek. Bu anlamda özellikle 2016 yılı içerisinde projelendirdiğimiz birçok çalışmayı Bergama’ya kazandırmayı amaçlıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergama ... 37971.html
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Prş 07 Oca 2016, 16:13

Konak'taki Subay Orduevi'nin caddeye nazır ana binası restore edilmiş ve ışıklandırılmış, çok hoş olmuş. Yıllardır oradan her geçtiğimde bunu düşünürdüm, sonunda yaptılar.

Resim
Resim
Resim

Mesut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Pzt 18 Oca 2016, 03:13

Karşıyaka Tren İstasyonu'nda restorasyon bitmek üzere. Güzel oluyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Smyrniotis SSC'de paylaşmış.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Cum 18 Mar 2016, 00:30

Büyük Kardiçalı Han'ın restorasyonu için de çalışmalar başlamış. Kaynak ne derseniz, han yönetimi diyebilirim ☺

Umut bu mesajı beğendi.
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Cum 18 Mar 2016, 18:19

Tarihi Çeşme Hamamı restore edilecekmiş. İhaleyi Umart kazanmış.

http://beyazgazete.com/haber/2016/3/14/ ... 69053.html
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Sal 12 Nis 2016, 00:11

Geçen bir iş vesilesiyle Bayındır'a gittim. Küçük şirin bir yer, tarihi binaları da bol.

Hacı Sinan Cami adında büyük ve güzel bir cami var tepede. En az 521 yıllık. 1495 veya daha evvel yapılmış. Ben gittiğimde kapalıydı, restore ediliyordu. 3 Gün önceki şu haberde yazdığı üzere açılmış: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberl ... ta_269335/
Resim
Resim

Eski hükumet konağı, yeni Su Otel:
Resim

Eski Tekel Binası, belediyeye devredilmiş. Belediye de müze yapmış, üstelik ücretsiz. Küçük fakat içinde Macar yapımı 60-70 yıllık bir röntgen cihazı bile var :D
Resim

Acil restorasyon bekleyen bir Bayındır evi:
Resim

Mesut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 18 May 2016, 17:30

İzmir’de dev satış tamam: ‘Şehir Şatosu' kimin oldu?

Alman Hükümeti tarafından satışa çıkarılan, Kordon’un 125 yıllık tarihi konsolosluk binasının ihale süreci tamamlandı. 125 yıllık eski ‘Şehir Şatosu’nu Megapol Grup’un sahibi İzmirli iş adamı Selim Gökdemir aldı.
İzmir’in en eski binalarından biri olan, 125 yıllık tarihiyle ‘Eski Şehir Şatosu’ olarak anılan Alman Eski Konsolosluk Binası 87 yıl konsolosluk olarak hizmet verdi. 2007’de konsolosluğun Balçova’daki yeni hizmet binasına taşınmasının ardından uzun süre kullanılmadan duran bina için Alman Hükümeti satış kararı aldı.
Kapalı teklif usulü ile titizlikle yürütülen ihale sürecinin ardından Alman Konsolosluğu verilen teklifleri değerlendirerek en yüksek bedeli veren Megapol Grup’a satışı gerçekleştirildi.

MODERN SANATLAR MÜZESİ OLACAK

Konsolosluk binasının alınmasının ardından Megapol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, Megapol Tower’da yapılan toplantıda binanın Megapol Modern Sanatlar Müzesi olarak kullanılacağını söyledi. Binanın dış restorasyonunun ardından, yeni nesil teknolojik yöntemler kullanılarak bir iç düzenleme yapılacak. Binanın İzmir’in bin yıllık tarihi ve kültürel birikimini yansıtan, kente sembol bir yer olması planlanıyor. Müze içerisinde yeni nesil teknolojik 3 boyutlu sergiler yer alması planlanıyor.

‘ÇALIŞMALARI SÜRDÜRMEMİZ İMKANSIZDI’
Toplantıya katılan İzmir Alman Başkonsolosu Thomas Gerlach, “İzmir’e görevlendirildiğimde Birinci Kordon’daki Alman Konsolosluğu’nu maalesef terk etmiş durumdaydık. Daha pratik sebepler sonucunda binayı terk etmek zorunda kaldık. Oradaki bürolarda çalışmalarımızı sürdürmemiz imkansızdı. Bir süreç yaşandı, neler yapabileceğimizi düşündük. Binayı Türk-Alman arkeoloji merkezi yapma düşünceleri vardı. Ama bu sürecin sonunda satış kararı aldık. Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti bu sonuçtan mutlu olacaktır. Selim Bey’in kazanmasına çok mutlu oldum. Çünkü elinden gelenin en iyisini yapacaktır. İhaleyi başka birisi de kazanabilirdi ama böyle sonuçlanması bizi ayrıca mutlu etti. Sanat merkezi projesine büyük bir hayranlık duydum” ifadelerini kullandı.

MEMNUN EDİCİ BEDEL
3.2 milyon Euro muhammen bedel belirlenen konsolosluk binasının satış rakamı Alman Konsolosluğu tarafından gizlilik gereği açıklanmazken, Başkonsolos Gerlach, Megapol grup tarafından verilen bedelin Alman Hükümeti’ni son derece memnun ettiğini söyledi.

SADECE YERELDE DEĞİL, KÜRESEL SANATTA REKABET
Konsolosluk binasının yeni projesi hakkında konuşan Gökdemir, ”Orada bir modern sanatlar müzesi yapıyoruz. Modern sanatlar çok geniş bir kavram. Biz sanatın, şirket ve şehirlerin gelişiminde önemli bir enstrüman olduğunu biliyoruz. Güzelyalı’da sadece yerel sanatlardan yola çıktık. Fark ettik ki küresel rekabetten uzak olan merkezlerin rekabet gücü de olmuyor. Bu projede sadece yerli sanatlar olmayacak. Sanatta iki tane ekol vardır. Sanat, sanat için yapılır denen bir ekol var. Bir de sanatta ekonomiyi arka planda bırakan bir ekol var. Biz bu ekolde hareket ediyoruz. Toplumun geniş kesimlerinin gezebileceği bir yer yapmak istiyoruz. Uluslararası düzeyde Akdeniz ülkelerinde bizim büyüklüğümüzdeki müzelerle işbirliği yapacağız” şeklinde konuştu.

10 MİLYON TL RESTORASYON BEDELİ
Gökdemir, binanın restorasyon sürecine de değinerek, “Biz binanın eski dış yapısını yeniden canlandırmak istiyoruz. Dışarıda beyaz renkli mermerle eski görünüm sağlanabilir. Binanın restorasyon süreci kurullardan alınan izinlerle şekillenecek. 1 yıllık izin sürecinin ardından 1 yıllık restorasyon süreci gerçekleşecek. 2018 yazına müzenin hazır olmasını planlıyoruz. Restorasyon için toplam 10 milyon TL bütçe ayırdık” dedi.

SUSKUNLUĞUMUZUN NEDENİ ÇALIŞMAMIZDANDIR
Geçtiğimiz dönem AK Parti’den Bayraklı Belediye Başkan Adayı olması ve hakkında çıkan iddialar ardından İzmir kamuoyunda sessizliği ile dikkat çeken Gökdemir, yatırımlar hakkında konuştu. Gökdemir, “Sessizlik bilinçli bir tercih. Seçim sürecinden sonra biraz geri planda kalmayı tercih ettim. Megapol Urla evlerimizi bitirdik. Çarşı Kule projemizi sürüyor, 43 bin metrekarelik kurumsal bir yer yapıyoruz. Aynı zamanda 220 bin projemize ait mega bir kule çalışmamız var. Jeotermalle ilgili çalışmamız var. Türkiye İzlanda’dan sonra en çok jeotermal potansiyeli olan yer. 100 milyon metrekare bir alanda lisans aldık. Çalışmalarımızda iki kule açtık. Bütün tahminlerin aksine burada çok ciddi bir potansiyel var. Hedefimiz Balçova’ya alternatif olarak bu tarafta da jeotermal turizmini gerçekleştirmek. Sesiz kalmamızın nedeni üretmemizden. Urla’da beach club ve restoran çalışmamız var. Biz bundan sonra değeri olan yerleri yok etmektense değersiz olan yerleri alıp değerlendireceğiz. Yani suskunluğumuzun nedeni çalışmamızdandır” dedi.

Resim

http://www.egedesonsoz.com/haber/izmir- ... ldu/926883

Eski evlerin restore edilip bir işlev kazandırılması ( müze v.s. ) iyi birsey. Gecmiş yıllarda da Konak belediye baskanı Hakan Tartan bir cok tarihi evi restore edip müze yapmıstı. Tabi belediye baskanlıgını kaybedince bir civi bile cakılmaz oldu Konakta.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 01 Haz 2016, 12:32

İzmir’in ilk Yazar Evi

Konak Belediyesi, Türk Edebiyatı’nın unutulmazlarından Yazar Tarık Dursun K.’nın adını taşıyan İzmir’in ilk Yazar Evi’ni hizmete açtı. Karataş’ta restore edildikten sonra usta yazarın adıyla kente kazandırılan iki katlı tarihi bina, dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıları konuk edeceği gibi çeşitli atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak.
Geçtiğimiz yıl hayata gözlerini yuman İzmirli Yazar Tarık Dursun K.’nın doğum günü olan 26 Mayıs’ın bir gün sonrasında gerçekleştirilen açılış törenine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Tarık Dursun K.’nın oğlu Zafer Kakınç, kız kardeşi Esin Üçer ile usta yazarın dostları ve semt sakinleri katıldı.
‘BABALARIN BABASI’
Açılış töreninde ilk olarak Tarık Dursun K.’nın yakın arkadaşlarından Dünya Gazetesi Kitap Editörü Faruk Şuyun söz aldı. Türk Edebiyatı’nın unutulmaz çınarıyla olan anılarını paylaşan Şuyun, “İyi ki bu dünyadan Tarık Dursun K. geçti. Bu güzel yapıtları bizlere bıraktı. Biliyorum ki, bizlerden sonra gelecek nesillerde onun kitaplarını hep okuyacak” dedi. Tarık Dursun K.’nın “Manevi oğlum” dediği Yazar Aydoğan Yavaşlı ise, ‘Babaların Babası’ olarak adlandırdığı yazar için; “Bana miras olarak öğütleri ve gösterdiği yol kaldı. Benim için ölmedi. Her daim yanımda” diye konuştu.
KAPISI EDEBİYATA AÇIK
84 yaşında yaşama veda eden usta yazarın yakın dostlarından Doktor Can Baydinç ise Tarık Dursun K.’nın oğlu Zafer Kakınç’ın açılış günü anısına kaleme aldığı yazıyı okudu. Dinleyeni hüzünlendiren yazıda, “Bizleri kucaklayan bu ev inanın dört duvardan çok daha fazlası. Tuğlaları sözcüklerden, kirişleri betimlemelerden, kolonları öykü kahramanlarından, duvarları öykülerden, pencereleri İzmir’in ışıklarına, kapısı edebiyata açık bir ev. Bu ev İzmir’in, kendisine tutkuyla bağlı olan evladına ve onun edebiyat uğraşısına adadığı bir evdir” ifadeleri yer aldı.
KOLEKTİF ÇABANIN ÜRÜNÜ
Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise, Mithatpaşa Caddesi 269 Sokak’ta hizmet verecek Tarık Dursun K. Yazar Evi’nin kolektif bir çabanın ürünü olduğunu dile getirerek, “Kolektif bir emekle bu işi ortaya çıkarmak gerekiyordu, o gerçekleşti. Zaten Tarık Dursun K. adına da bu yakışırdı” dedi. Yazar Evi’ne sadece edebiyatçıların değil, farklı sanat dallarından sanatçıları ağırlayacak bir mekan olacağını kaydeden Pekdaş, el birliğiyle bu yerleri yaşatacaklarını söyledi. Karataş’ta bir başka sanat merkezi yapmak için de Tarihi Asansör’ün bulunduğu Dario Moreno Sokak’ın girişindeki boş binayı kiraladıklarının bilgisini veren Başkan Pekdaş, “Yeni yeni işleri hep birlikte gerçekleştireceğiz. Buna inancım tam. Buna da ihtiyacımız var. Türkiye’nin aydınlığı için bizim bunları yapmamız ve tüm Türkiye’ye yaymamız gerekiyor. Elbirliğiyle bunu da başaracağız” diye konuştu.
YAZARLARIN ÜRETİM MEKANI
İzmir’de bir ilk olan Tarık Dursun K. Yazar Evi, edebiyatın çeşitli alanlarında çalışmalarını sürdüren yazarlar için bir üretim mekanı işlevi görecek. Konak Belediyesi’nce misafir edilecek yazarların üreteceği eserler hem Konak’ın hem de İzmir’in gururu olacak. Dünyadaki prestijli örneklerinde olduğu gibi, davet edilecek yazarların belli sürelerle konaklayıp eserlerini gereken sakinlik ve dingilik içinde yazacakları bir mekan olarak tasarlanan iki katlı tarihi binanın üst katında yatak odası, çalışma odası, dinlenme ve ortak çalışma odaları bulunuyor. Konuk gelen yazar için bir yaşam alanı olarak tasarlanan evin birinci katında ise Tarık Dursun K.’nın kişisel eşya ve kütüphanesini içeren bir anı odası, mutfak ve atölye odası bulunuyor. Kadın, çocuk ve gençlere yönelik çeşitli atölyelerin de açılacağı Yazar Evi, İzmirlileri yıl boyunca edebiyatla buluşturacak.
TARIK DURSUN K. KİMDİR?
Tam adı Tarık Dursun Kakınç olan Tarık Dursun K. 26 Mayıs 1931’de doğdu. 1949'da İzmir'de Anadolu gazetesinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Sonra sırasıyla Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gündelik yazılar yazdı. Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yazdı. Eleştirmen Ali Gevgilili ile birlikte aylık Yeni Sinema dergisini çıkarttı. Senaryo yazarlığı ve rejisörlük yapmıştı. 1969 yılında Kurul Kitabevi’ni açan Tarık Dursun K., sanata 1949 yılında şiirle başlamış, 1951 yılında Cengiz Tuncer ile Devrialem isimli ortak bir şiir kitabı yayımlamıştır. Daha sonra hikâye yazarlığına başlamıştır. Kardeşi Faruk Kakınç'la beraber girdiği bir yarışmada soyadlarının karışması neticesinde soyadını K. olarak değiştirmiştir. İzmir, Foça ve Karşıyaka’da yaşayan, yazın ve sanat dünyasının çok yönlü ismi Tarık Dursun K., 11 Ağustos 2015’te akciğer yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Resim

Resim

Resim

http://www.konak.bel.tr/haber/izmirin-i ... evi-245404

Hayret Hakan Tartan baskandan sonra ilk kez konak ilcesi restorasyon görmüş. Başımıza taş yagacak herhalde :D

Umut bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Çrş 01 Haz 2016, 22:12

Vay be, çok güzel olmuş! Umarım devamı gelir. Haberde belediyenin Asansör sokağında boş bir evi kiraladığı ve kültür merkezi yapacağı yazıyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

ÖncekiSonraki

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting