Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 01 Eyl 2014, 23:46

Cami avlusundan çıkan sürpriz

İZMİR’in Konak İlçesi’nde, restorasyon çalışmaları yapılan, Damlacık semti yolu üzerindeki Aliağa Camisi’nin avlusunda bulunan Roma döneminden kalma tünel dikkat çekiyor. Restorasyon çalışmalarına camiyle birlikte tünelin de dahil edilerek turizme kazandırılması isteniyor.

Konak Belediyesi, Damlacık yolu üzerinde bulunan ve Gedizli Ali Ağa tarafından 1672 yılında yaptırılan, İzmir’in en eski camilerinden biri olan Aliağa Camisi’ni restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Caminin avlusunda yer alan mezarlar ve dev mezar taşlarının yanı sıra, bugüne kadar birçok İzmirlinin ve bulunduğu semt halktının bile varlığından haberdar olmadığı Roma dönemine ait tünel de dikkat çekiyor.
Çevresinde su kanalları ve dehlizlerin bulunduğu daha önce bilinen caminin avlusundaki, 1933 yılında bulunan ve 270 metre uzunluğunda olduğu bilinen tünelde yeterli arkeolojik ve bilimsel inceleme yapılmadığı öne sürüldü. Tarihi Aliğa Camisi restorasyon çalışmalarına tünelin de dahil edilmesi ve burasının turizme kazandırılması istendi.

Resim

http://www.mimdap.org/?p=150893

Bu tünelin bende anısı vardır , tüneli çocuklugumdan beri biliyorum ama nereye gittigini bilmiyorum. Belki de kadifekaleye giden bir tüneldir. Tünele 8.sınıftayken sınıf arkadasımı da alıp elimizde ışıldak ile girmiştik. Amacımız hazine bulmaktı :D Ancak ışıldagın ışıgı cok yetersiz oldugu icin 50 metre filan gittikten sonra geriye döndük. Zaten yerlerde su icindeydi. Karanlık olmasaydı sonuna kadar gidecektik aslında , ama belki de havasızlıktan ya da o karanlıkta yılan , akrep veya yarasalar tarafından öldürülebilirdik ( icinde neler oldugunu kimse bilemez )

Tünelin özellikleri ise ; bir insan boyu civarında ve tek bir kişinin gecebilecegi genişlikte , içerisi cok karanlık ve altından sular akıyor. Yürüdükce merdiven gibi birseylerle asagı dogru iniliyor. Acıkcası arkeologlar dısında iceri girmek tehlikeli. Umarım o tünelin sonu nereye cıkıyorsa bulunabilir ve izmire kazandırılır.

hoppala bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Cum 05 Eyl 2014, 00:17

Doğanlar Kilisesi çok şirin olmuş. Semt merkezi yakında açılır.
Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Konut-Site ve Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesajgönderen Gökhan » Cum 26 Eyl 2014, 15:09

Bayraklı tören alanına kavuşacak

Resim

Belediyesi, inşaatı süren hizmet binasının hemen yanındaki yaklaşık 2 bin metrekarelik alanı da kamulaştırarak önemli bir projenin ilk adımını attı.

Bu alan için 8 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödemeye hazırlanan belediye, mahkeme sürecinin tamamlanmasının ardından burayı düzenleyerek tören alanı haline getirecek. Bayraklı Sevgi Yolu’nun hemen karşısında dar bir bölgede yapılan resmi kutlama ve törenler daha geniş alanda ferah bir şekilde gerçekleşmiş olacak. Ayrıca kamulaştırma yapılan arsa içinde yer alan ve atıl bir şekilde duran bina da aslına uygun bir şekilde restore edilerek belediye hizmetlerinde kullanılacak.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, tüm projeleri teker teker hayata geçirdiklerini belirterek, "Birileri bizim başarılı çalışmalarımızı görmezden geliyor. Ancak yapılanlar ortada. Bir önceki dönem başladığımız projeleri tamamlıyoruz. ’Yapamaz’ dediklerini hayata geçiriyoruz. İnşaatı süren hizmet binamızın hemen yanındaki bin 997 metrekarelik alanı kamulaştırdık. Bunun 4 milyon lirasını ödedik. Diğer kalan bölüm için bedel tespit davası açıldı. 4 milyon lira daha ödemeyi planlıyoruz. Böylece 8 milyon liralık kamulaştırma yapmış olacağız. Burayı ilçemize yakışan bir tören alanına çevirmek istiyoruz. Ayrıca kamulaştırılan alandaki atıl bir şekilde duran binayı da restore ederek belediye hizmetlerinde kullanacağız. Proje tamamlandıktan sonra resmi kutlama ve törenlerimizi geniş bir alanda yapmış olacağız. Bayraklı’nın buna ihtiyacı var. İlçemiz ayrıca önemli bir yeşil alana kavuşmuş olacak" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ege/27279665.asp


Bölgenin kamulaştırılmasından çok tarihi yapının kurtarılacağına sevindim. Bayraklı - Turan arasında böyle birçok yapı mevcut..Umarım yıkılmadan onlara da el atılır.

Umut bu mesajı beğendi.
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Prş 02 Eki 2014, 16:05

Meydan çalışmasının asıl önemli olan kısmı restorasyon olduğu için üstteki haberi bu başlığa taşıdım. Ve bir güzel haber de Turan'dan geldi bu arada:

Turan Sahili'ndeki bu yalı restore ediliyor.
Resim

Resim
Resim

Çalışmaları sanırım Rönesans İnşaat yürütüyor. Rönesans Turan Proje Alanı: https://tr.foursquare.com/v/r%C3%B6nesans-turan-proje-alan%C4%B1/5369f789498e5c24c4af0c5b

Gökhan bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 16 Kas 2014, 00:47

Tarihi fiyaskoya Vali el koydu

Konak Belediyesi'nin restorasyonu tamamlayamaması nedeniyle yıkılmaya yüz tutan tarihi Aliağa Camii için İzmir Valisi Mustafa Toprak devreye girdi. Toprak, "Ne gerekiyorsa yapılacak" dedi

Yeni Asır Gazetesi'nin, içler acısı halini gündeme getirdiği, Konak Belediyesi tarafından restore edilmeye çalışılan Aliağa Camii ile ilgili haberi yankı buldu. Duruma Vali Mustafa Toprak el koydu. Restorasyonla ilgili nerede tıkanıklık varsa bunu çözmek için devreye gireceklerini belirten Toprak, restorasyon sürecinin bir an önce yeniden başlayıp tamamlanması için ne gerekiyorsa yapacaklarını dile getirdi.
Konak Belediyesi'ne Aliağa Cami'nin restorasyonunda kullanılmak üzere kaynak aktardıklarını dile getiren Vali Toprak, "Belediyeler tarihi eserlerin onarımı konusunda kendi bütçelerinden pay ayırır. Bazen de Valiliğimizden yardım isterler. Mülkiyetleri Kültür Bakanlığı'na ait olabilir, belediyelere ait olabilir, vakıflara ait olabilir. Bu tarihi binaların onarımı için zaman zaman kaynak aktarıyoruz. Konak'ta bulunan Aliağa Cami'nin restorasyonu için de Kültür ve Tabiat Varlıkları Fonu'ndan kaynak aktardığımızı biliyorum. Bu kaynak gereğini yapmaları için verildi. Ancak şu zamana kadar bitmedi" dedi.

Sorun neredeyse aşarız
Şimdiye kadar sürecin tamamlanması gerektiğini de sözlerine ekleyen Vali Toprak, hangi noktada tıkanma varsa Valilik olarak el koyacaklarını da dile getirdi. Toprak, "Sürecin neden tıkandığını bilmiyorum. Süreçte nerede tıkanıklık varsa onun için yardımcı oluruz. Kurul kararı gerekiyorsa biz de onlarla görüşürüz. Sürecin hızlandırılmasını talep ederiz. Konu hangi noktada tıkanmış bilmiyorum ama hangi noktada sıkıntı varsa üzerine gideriz" diye konuştu. Vali Toprak, Aliağa Camii'nin İzmir için çok önemli bir cami olduğunun altını çizerek Valilik olarak konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Proje hazırlanıyor
Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba da güvenlik önlemleri nedeniyle çalışmaların aksadığını belirterek, "Bu süreci biz de yakından takip ediyoruz. Arkadaki istinat duvarının yıkılmasından dolayı çalışmalar aksadı. Eski eser olduğu için bu onarımda da Anıtlar Kurulu kararını almamız gerekiyor. Kapıları kilitlemişler. Zaman zaman da kontrollerini yapıyorlar. Proje hazırlanıyor. Bu süreç devam ediyor. Biter bitmez gerekli izinler alınıp başlanacak. Ya belediye ya da biz yapacağız. Bunu da süreç belirleyecek. Proje bittikten sonra biz belediyeye gün vereceğiz. O süre içerisinde yapmak zorundalar. 'Yapamıyoruz, maddi imkanlarımız yok' derlerse biz devreye gireceğiz" dedi.

Resim

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberler ... i-el-koydu

Sanırım bu caminin projesi Konak belediye baskanımız HAKAN TARTAN döneminde yapıldı. Malesef onun yerine getirilen K.C.K. AVUKATI bu proje ile ilgilenmedi ve proje bu duruma gelmiş. Üzücü gercekten. O caminin icinde sadece mezarlık yok tünelde var. Bence degerli bir cami umarım büyüksehir yada valilik el atar ve eski günlerine geri döner. :(

Zaten secimlerden sonra kaybeden konak ilcesi oldu. K.C.K. AVUKATI sayesinde ilcede çivi bile cakılmayan bir döneme girdik. :x

Gökhan bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Pzr 16 Kas 2014, 04:45

Haberin son paragrafı geri kalan kısmını yalanlıyor yalnız. Proje ve izin sürecinin devam ettiğini söylemiş Vakıflar Bölge Müdürü. Klasik bir Yeni Asır haberi gibi duruyor. Neyse zaman gösterecek. Bildiğim kadarıyla Hakan Tartan döneminin projesiydi ama bu dönemde başlandı.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 16 Kas 2014, 13:12

Yeni asır takip ettigim bir gazete değil , normalde para veripte okumam. Ancak internetten bütün yerel gazetelere bakarım. Bu proje Belediye baskanı HAKAN ARTAN döneminde basladı ve malesef secimlerden sonra bu duruma geldi. Son secimler izmir icin büyük kayıp oldu bence özellikle de konak gibi merkezi ilce 5 yıl kaybetti.

Camiyi cok iyi biliyorum ve degeri olan bir cami cünkü icerisinde tünel var , tarihi mezarlıklar var. O tünelin nereye gittigini bilemiyorum. 1 kişinin gecip gidebilecegi bir tünel ve sanırım romadan kalma. Belki de kadifekaleye gidiyordur. Ama bunu kimse bilemiyor cünkü ici hem cok karanlık hem de havasız. Caminin ve tünelin turizme kazandırılması izmirede sınıf atlatabilir. Resimlere bakınca ise cami yıkılmaya terk edilmiş görünüyor. Umarım biris el atar.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzr 23 Kas 2014, 13:57

Bayraklı Belediyesi, yeni binasının çevresindeki tarihi yapıyı restore ettirecek.

Biraz ilerisindeki Yahya Hayati Paşa Köşkü ve de tarihi elektrik fabrikası için de girişim olmasını diliyorum.

Umut bu mesajı beğendi.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Prş 11 Ara 2014, 02:47

Rönesans Turan projesi içinde yer alan tarihi köşkün restorasyonu tamamlanmak üzere. Fotoğraf tarihi 22 Ekim.

Resim
https://tr.foursquare.com/v/r%C3%B6nesa ... beaf9ae322

2 kişi bunu beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Mesut » Prş 11 Ara 2014, 03:36

Çok güzel görünüyor ama pek tarihi havası yok.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

ÖncekiSonraki

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting