Tarihi Elektrik Fabrikası

Tarihi Elektrik Fabrikası

Mesajgönderen Umut » Prş 04 Ağu 2011, 16:15

Alsancak'taki tarihi elektrik santrali(elektrik fabrikası olarak da anılır) 1926 yılında yapılmış olup Türkiye ve geç Osmanlı coğrafyasının linyit kömürü ile üretim yapılan ilk tesisidir. 1989'a kadar aralıksız çalışan tesis yetersiz ve verimsiz hale gelince kapatılmıştır, o günden bu güne metruk ve harap haldedir.

Son zamanlarda ara sıra restorasyonu gündeme gelse de henüz ciddi bir girişim olmamıştır. Medyada yer alan son haberlerde VOB'un fabrikayı satın alıp restore edeceği ve burayı genel merkez binası olarak kullanacağı yazıyordu. Bu haberlerin ve internette mekanla ilgili bazı renderların yayınlanması üzerine VOB ile iletişime geçip projeyi sordum: Üzülerek söylüyorum ki, VOB'un tarihi elektrik fabrikasıyla (henüz) bir organik bağı bulunmuyormuş. Yakın gelecekte bu durum değişir mi bilmiyorum ama yetkililer projeyi doğrulamadılar. Belki de girişimler tamamlanmadığı için açıklamak istemiyor olabilirler, ancak vazgeçmiş de olabilirler.

Umarım Elektrik Fabrikası da hemen yanındaki Havagazı Fabrikası gibi restore edilip İzmir'e kazandırılır.

Resim
Resim
Resim

wowturkey.com'dan "cenk636" tarafından paylaşılmıştır.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Re: Tarihi Elektrik Fabrikası

Mesajgönderen walkers » Cum 05 Ağu 2011, 02:39

Umarım bu proje hayata geçer ve bir tarihi yapı daha kazandırılır proje çok güzel duruyor gerçekten de.
walkers

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cum 05 Ağu 2011, 10:23

Burası mutlaka değerlendirilip kente kazandırılmalı. Sergi, kongre, sanat merkezi veya müze olmasını, büyük kuruluşların yönetsel merkezi veya şubesi olmasına; büyük kuruluşların yönetsel merkezi veya şubesi olmasını da boş ve atıl durmasına kesinlikle tercih ederim.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Prş 16 Ağu 2012, 19:29

Geçen gün Göztepe-Altay maçını izlemek için Alsancak Stadı'na gitmiştim..Dönüşte bu fabrikayı dikkatlice inceleme fırsatı buldum..Gördüğüm manzara tek kelimeyle rezaletti..Hemen yanı başındaki Havagazı Fabrikası gibi burası da acilen restore edilip İzmir kültür hayatına dahil edilmeli..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 27 Ağu 2012, 18:10

Hükumet VOB'u İzmir'den almaya, dahası bitirmeye çalışıyor. VOB açısından bu proje iptal oldu diyebiliriz. Artık başka bir kurum ya da firma devreye girmeli.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 27 Ağu 2012, 21:31

VOB kesinlikle izmirde kalmalıdır. Bu binaya gelince muhtemelen vob buraya kullanmaz. O yüzden belediye el atıp bu binayı sehre kazandırsa süper olur ama belediye son dönemde izmire önem vermediginden projeler acısından suan oldukca kıt bir dönemdeyiz. O bölgedeki bu binalar kaderine terk edilmis durumda bekliyor.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 06 Kas 2012, 17:39

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan tarihi elektrik santralini kente kazandırmak için proje hazırladıklarını söylemiş.

TARİHİ ELEKTRİK FABRİKASI TURİZM MABEDİ OLACAK

Toplantıda kentsel dönüşümü ve İzmir'in ekonomik değerlerine dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Hakan Tartana, Alsancak'taki tarihi elektrik fabrikası ile ilgilendiklerini söyledi. Tartan, "Buranın ekonomiye kazandırılması için ilgili bakanlıklarla temasa geçtim. Burayı kentin kültür ve turizm mabedine dönüştürmek istiyoruz. Burada kente ticari ve ekonomik sirkülasyon yaratacak bir yer kurmak istiyoruz" dedi.

egedesonsoz.com

Hakan Tartan tarih, kültür ve sanat konularında benim gözümde bir otoritedir. Bu işi layıkıyla yapabileceğine inanıyorum. İBB de restorasyon ve tasarım konusunda oldukça başarılı. Ortak bir çalışmayla mükemmel bir mekan kazanabiliriz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen blackley » Sal 06 Kas 2012, 23:15

Hakan Tartan tarih, kültür ve sanat konularında benim gözümde bir otoritedir. Bu işi layıkıyla yapabileceğine inanıyorum. İBB de restorasyon ve tasarım konusunda oldukça başarılı. Ortak bir çalışmayla mükemmel bir mekan kazanabiliriz.

Çok doğru söylüyorsun. Hakan Tartan tam bir otorite tarih, kültür, sanat, çevre konularında. Yaklaşan seçimi kazanıp tekrar Konak başkanlığına devam etmeli. Yapacağı daha çok iş var.

Bu fabrikaya da sahip çıkması çok iyi olmuş.
blackley

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzr 29 Ara 2013, 22:29

Bu yapıyı restore etmek, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kalacak gibi gözüküyor.
Aslında, Ankara'daki Cermodern gibi faaliyetleri olan ve de büyük bir müze olarak kullanılabilecek mükemmel bir merkez olabilir.

11.500 m2 bir alanda yer alan süreli sergi galerileri, fotoğraf galerisi, müze mağazası, konferans ve çok amaçlı salon, sanatçı ikametleri, kafe ve heykel park alanıyla sanatsal çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor.

http://www.cermodern.org/contents/list/ ... tml?page=1
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cmt 17 May 2014, 10:35

Kayıtlarda TEDAŞ'a ait görünüyor. Dahası, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılacak gayrimenkuller listesine alınmış: http://www.oib.gov.tr/2010/dosyalar/gay ... 1proje.htm

Fabrika'da müdürlük yapan Süha Tarman'ın anılarını okumanızı da tavsiye ederim. Tesis hakkında detaylı bilgiler mevcut: http://indigogiller.blogspot.dk/2012/07 ... rikas.html
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Free Web Hosting