1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Konak Tütün Deposu (Gery Binası)

MesajGönderilme zamanı: Sal 29 Eki 2013, 23:17
gönderen Umut
Kemeraltı'nın güney yönünde, El Hamra'nın yanındaki katlı otoparkın hemen arkasında bulunuyor. Restorasyon çalışmaları uzun süredir devam etmekte, hatta artık son aşamalara geliniyor. İl Özel İdaresi'nin tüm birimleri burada toplanacak, bunun yanında sanat galerisi, kafeterya, etkinlik salonu vs. de olacaktı. İl Özel İdaresi kapanınca akıbeti ne olacak şimdilik belli değil.

Daha önce Ender genel restorasyon başlığında bir proje paylaşmıştı. O proje hayli eskiymiş, 2003 tarihli. Şu an yapılan projeyi de buldum, genel olarak benziyor ama biraz farklı. Çalışmalar ER-BU İnşaat tarafından yürütülüyor.

Erken cumhuriyet dönemine ait bir yapı olup Gary Tobacco Company tarafından 1929 yılında yaptırılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki mimarlık ortamını vurgulayan yapılardan biri olan binaya , gary tobacco company'nin başkanı gary'nin adı verilmiştir. Son olarak eski (tekel) konak yaprak tütün işletmesi olarak kullanılmıştır.

http://www.erbuinsaat.com/epd/8/16/Izmi ... -Fabrikasi


Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Binanın U şeklindeki ilk haline, ortasını doldurmak suretiyle eklenen yeni kısımlar yıkılmış. Orta kısma camlı modern bir eklenti düşünmüşler. Son derece kapsamlı bir iş yapılıyor. Umarım dış görüntü etkileyici olur. Ama daha da önemlisi işlevi. Hepimizin yararlanabileceği bir tesis olması en güzeli. Gece gündüz canlı bir kültür-sanat mekanı olsa çok çok güzel olur. Konumu da gayet iyi, merkezi bir yerin (henüz) işlek olmayan bir bölümünde.

Yeni Proje: http://www.erbuinsaat.com/epd/8/16/Izmi ... -Fabrikasi
Eski Proje: http://www.matu.com.tr/mimarlik/projeler.asp?pid=23

Edit: Hatta yeni projenin ilkel bir görüntüsünü de yine Ender paylaşmış şurada : viewtopic.php?f=8&t=195&start=10#p1270

Re: Konak Tütün Deposu (Gery Binası)

MesajGönderilme zamanı: Sal 12 Kas 2013, 22:57
gönderen Umut
Son gelişmeler bu şekilde;

"İl Özel İdaresi'nin yeni binası Büyükşehir'in olsun"

Resim

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, meclis üyeleri ile birlikte yapımı süren yeni hizmet binasında basın açıklaması yaptı. Göreve gelir gelmez eski Tekel binası olan yapının hizmet binası olmasını kararlaştırdıklarını kaydeden Değirmenci, "Yapılan ihale ile 27 milyon TL karşılığında buranın İl Özel İdaresi hizmet binası olması için çalışmalara başlandı. Ocak ayında çalışmaların bitirilerek binanın açılması planlanıyor. Binada 10 bin 193 metrekare açık alan ve 20 bin metrekare kayalı alan ile 120 araçlık bir otopark bulunacak" dedi.

"Otopark yıkılsın"
6360 sayılı kanun ile il özel idarelerinin kapanmasının kararlaştırılması ile pekçok taşınmaz ile birlikte söz konusu binanın da ne olacağı tartışılmaya başlandığını belirten Değirmenci, "Biz buranın Büyükşehir Belediyesi hizmet binası olmasından yanayız. Karşıdaki katlı otopark yıkılsın ve yeraltına alınsın. Doğum hastanesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından isteniyor, orası da bir müze olarak düzenlenebilir. Paylaşım komisyonu bizim bu önerilerimizi dikkate alırsa biz de kapanırken İzmir'e bir hizmet yapmış oluruz" diye konuştu.

1929 yılında yapıldı
Konak Doğumevi'nin arkasında bulunan ve 1929 yılında Tekel idaresi olarak yapılan binaya 1959-1961 yılları arasında iki ek bina eklenmişti. Bina, 1997 yılının Nisan ayında il encümenince 232 bin TL karşılığında Tekel'den satın alınmıştı. 12 yıl boyunca binanın 100 metrekarelik alanını Devlet Opera ve Balesi prova alanı olarak kullandı. Binanın önündeki otopark bölümünden de İl Özel İdaresi kira geliri elde etti.

Yeni Asır

Re: Konak Tütün Deposu (Gery Binası)

MesajGönderilme zamanı: Çrş 22 Oca 2014, 02:42
gönderen Umut
Son hali bu, yaklaşık %70'i bitmiş gibi;

Resim

Re: Konak Tütün Deposu (Gery Binası)

MesajGönderilme zamanı: Prş 30 Tem 2015, 12:17
gönderen Umut
Buranın restorasyonu geçen yıl tamamlandı. Daha sonra İl Özel İdaresi kapatılınca Valilik tarafından hukuksuz bir şekilde MEB'e verilmişti ve MEB de burayı İmam Hatip Lisesi yapmıştı. Hali hazırda bu şekilde kullanılıyor. Ancak yanlış hesap mahekemeden döndü. Mahkeme sonucuna göre binanın Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesi kararlaştırıldı.

Haberlere de düşmüş hatta: http://egedesonsoz.com/haber/Buyuksehir ... ha-/904624

Re: Konak Tütün Deposu (Gery Binası)

MesajGönderilme zamanı: Cum 31 Tem 2015, 15:44
gönderen mertoviçizmir
iyi oldu , sehrin merkezinde tarikat yuvası kurmuslardı. imam hatipte neymiş her yere imam hatip lisesi kuruyorlar. Burayı büyüksehir belediyesi ek bina olarak kullanabilir. Ayrıca ön taraftaki katlı otoparkta artık yıkılmalı diye düsünüyorum..

Re: Konak Tütün Deposu (Gery Binası)

MesajGönderilme zamanı: Pzt 20 Nis 2020, 14:13
gönderen elcinkryc
Gery Binasının son resimleri mevcut mu acaba?

Free Web Hosting