Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 05 Tem 2015, 20:12

Efes Antik Kenti UNESCO listesinde

Aylardır Selçuk’un, İzmir’in, Türkiye’nin beklediği haber bugün Almanya’nın Bonn kentinden geldi. UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda yapılan oylama sonucu Efes UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi. Müjdeli haberi veren Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı “Bu gurur hepimizin” dedi.

Toplamda 31 adayın bulunduğu listede Türkiye’den iki aday bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil oldu. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı ile İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti de artık UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesinde haklı yerini almış oldu. Böylece asıl listeye aday olan iki yıldızımızda Bonn’dan müjdeyle döndü.

GÜNEYDEN KUZEYE UNESCO AĞI
21 yıllık bekleyişin sonunda UNESCO Dünya Kültür Mirası’na giren Efes aslında listenin pek çok üyesinden farklı olarak dört bileşenle listeye girdi. Efes Antik Kenti beraberinde Meryem Ana evi, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçihöyük ile listede yerini aldı. Geçen yıl listeye 99.sıradan giren Bergama ile İzmir güney ucundan kuzey ucuna UNESCO ağıyla örülmüş oldu. Bu sonuçla Türkiye’nin listedeki varlık sayısı ise 15’ e yükseldi.

SÜREÇ NASIL İLERLEDİ?
Selçuk, Efes Antik Kenti’nin Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi’ne dahil olması için 1994 yılında başvuru yapmıştı. Efes’ in geçici listede çıkarılıp asıl listeye dahil edilme süreci Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı’nın çabaları, kurumlar arası diyalog ve birlikte yönetim anlayışı ile ivme kazanmış oldu. Önce alan yönetim raporu onaylandı. Ardından Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS’ un olumlu raporu sürece hız kazandırdı. Böylece bugün verilen UNESCO Komitesinin Almanya’nın Bonn kentinde aldığı kararla Dünya Kenti Selçuk artık tescillenmiş oldu.

“BU GURUR HEPİMİZİN”
Büyük bir sorumluluk üstlendiklerinin altını çizen ve toplantı sonrasında ilk açıklamayı yapan Başkan Bakıcı, “Bugün büyük bir gurur yaşıyoruz. Efes Antik Kenti ile hem UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi tamamlandı, hem de Efes hak ettiği ve bana göre çok geç kaldığı haklı değeri kazanmış oldu. Ben süreçte emeği geçen herkese, her kuruma çok teşekkür ediyorum. Bu gurur hepimize ait, ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Resim

Bergamadan sonra Efeste listeye girmiş. Artık kemeraltından agoraya , kadifekaleye , antik tiyatro ve sirinyerdeki su kemerleri de restore edilip smyrna kenti olarak planlanıp listeye girerse İzmirden bir roma , atina gibi tarih kenti olusmus olur.. :)

2 kişi bunu beğendi.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Free Web Hosting