Paterson Köşkü Restorasyonu

Paterson Köşkü Restorasyonu

Mesajgönderen Umut » Pzt 27 Ara 2010, 14:59

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin sivil mimari örnekleri arasında özel bir yeri olan Bornova’daki tarihi Paterson Köşkü’nün restorasyonu için gerekli olan “Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon” projelerini hazırladı. Kültürel amaçlı kullanılması planlanan köşkün projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulacak.

İskoçyalı Tacir John Paterson tarafından 1859 yılında yaptırılan tarihi Paterson Köşkü’nün kente yeniden kazandırılması için çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi köşkün kültürel amaçlı olarak kullanılması amacıyla yapılacak restorasyon için gerekli olan “Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri”ni tamamladı. Hazırlanan projeler onay için Koruma Kurulu’na gönderilecek.

Bornova’da Mustafa Kemal Caddesi’nde bulunan ve 25 bin 400 metrekarelik arazi içerisinde yer alan, yaklaşık 2 bin metrekarelik ve 38 odalı köşk, İzmir’deki en büyük sivil mimari yapılardan biri niteliğinde. 1960 yılına dek Paterson Ailesi tarafından kullanılan yapı, 1986 tarihinde bir yangın sonucu büyük tahribata uğramıştı. Yangın neticesinde yapının batı kanadındaki bölümü tamamen tahrip olmuştu.
Paterson Köşkü’nde 1992 yılında Kültür ve Çevre Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmış ancak yarım kalmıştı. Ayrıca Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı ile çevresindeki alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi gerçekleştirilmişti. Köşk daha sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokol ile 25 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kültürel etkinlikler için kullanılması amacıyla tahsis edildi.

izmir.bel.tr

Projeye dair detaylar henüz yayınlanmadı.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Re: Paterson Köşkü Restorasyonu

Mesajgönderen Umut » Cum 21 Oca 2011, 11:08

Bugün Paterson Köşkünün önünden geçtim. Binanın girişini ve pencerelerini kapatan taşlar kaldırılmıştı ve kapıda bir görevli vardı. Bina içinde başkaları da olabilir tam göremedim. Sanırım restorasyon çalışmaları artık başlıyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzt 18 Tem 2011, 21:55

Maalesef restorasyon çalışmaları hala başlamamış. Yazık oluyor. Böyle muhteşem bir bina atıl vaziyette kalmamalı, mutlaka kente kazandırılmalı. 10 yıldır her Kültür Bakanı köşk ile ilgili bir protokol imzalıyor, ancak hiçbiri uygulanmıyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 30 Eyl 2011, 22:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'de bazı kurum ve kuruluşların sadece itiraz ürettiklerini belirterek, ''İzmir'in yatırımını engellemeye, geciktirmeye kimsenin hakkı yok. İzmir'de işlerin uzamasından artık vazgeçeceğiz. İzmir'de biraz daha hızlı iş yapacağız'' dedi.

İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ile Bornova Kültür Merkezi inşaatını gezen Bakan Günay, kültür merkezinin uzun zamandan bu yana devam eden bir yatırım olduğunu, Bornova Belediyesi'nin bu alanı 1979'da kamulaştırdığını, söz konusu yerin ''Peterson Köşkü''nün çevresinde rekreasyon alanı olarak düşünüldüğünü belirtti.

Kültür merkezinin 38 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa edildiğini, bu alanın, bir kültür merkezi için mübalağa büyüklükte bir yer olduğunu ifade eden Günay, şöyle konuştu:

''Yeni bir hesapla inşaatı devam ettirmeye çalışacağız. Daha çok para gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ya da Bornova Belediyesi ciddi katkı yaparsa burayı 2012'de bitiririz. Yapmazlarla ancak 2013'de yaparız. Burası İzmir'in merkezi. Burada bin kişilik bir salon, iki tane dörder yüz kişilik salon var. Ben projeyi başlangıçta sahiplenmiş olsaydım 38 bin metrekare alanı olan bir yere bin 500 kişilik salon koyardım. Eski projeler, yanlış projeler."

Bir soru üzerine Günay, ''Peterson Köşkü''yle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis verdiklerini, buranın ihalesini beklediğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Ama şartım yılbaşından önce burada bir çalışma görmek istiyorum. Çok uzadı. İzmir'de işlerin uzamasından artık vazgeçeceğiz. İzmir'de biraz daha hızlı iş yapacağız. Bazı kurum ve kuruluşlar sadece itiraz üretiyorlar. Onların da ciddi bir dayanağı yok. İnciraltı'nda 15 bin civarında yatak planladık. 82 bin yatak planladığımız konusunda gazetelerde haber okudum. Bunun Allah için bir dayanağı varsa getirsinler bize sorsunlar. Bunu bir sivil toplum kuruluşu başkanı gidip demeç verirken irdelemeli, incelemeli. Kamuoyunu meşgul etmeye, İzmir'in yatırımını engellemeye geciktirmeye kimsenin hakkı yok. Biz çırpınıyoruz. Yardımcı olmaya çalışsınlar. İzmir'e hizmet etme sevdamıza paylaşan herkese çok teşekkür ederim
.''

kaynak : haber 365 gündem
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cum 30 Eyl 2011, 22:19

Paterson Köşkü'nün hala atıl vaziyette bulunmasının tek sorumlusu, mekanı yıllarca belediyeye tahsis etmeye yanaşmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı'dır. Nedense birden tahsis etmeye karar vermişler. Şimdi de topu belediyeye atıyorlar. Neyse, umarım tahsis haberi doğrudur, belediyenin restorasyon projeleri oldukça başarılı oluyor çünkü.

http://www.milliyet.com.tr/2004/12/27/ege/axege01.html
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Sal 13 Ara 2011, 19:07

Henüz somut bir çalışma göremedim, ancak köşkün etrafı tel örgüyle çevrilmiş. Bu sefer başlıyor mu yoksa? :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Sal 13 Ara 2011, 22:11

Kültür Bakanlığı, yılbaşına kadar çalışmaların başlaması yönünde Büyükşehir'den söz almış..Büyük bir ihtimalle 20 gün içinde çalışmalar başlayacaktır..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 26 Şub 2012, 06:09

Uzun zamandır restore edilmesi gündemde olan Paterson Köşkü'ne dair birkaç resim eklemek istiyorum..

ResimResim
ResimResim
Resim

Bu arada belediyenin ihale duyurularında Paterson Köşkü ile ilgili şöyle bir bilgi mevcut:

PATERSON KÖŞKÜ STATİK-STATİK GÜÇLENDİRME VE MAKİNA, ELEKTRİK TESİSAT UYGULAMA PROJELERİNİN YAPTIRILMASI

Bornova'nın göbeğinde yer alan böyle tarihi bir yapının bir an önce restore edilip kamu yararına hizmete açılması gerekmektedir...
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen etmmimarlık » Pzt 06 Ağu 2012, 16:07

ETM MİMARLIK tarafından hazırlanan Peterson Köşkü restorasyon projesinden bir kaç alıntı...
Proje müellifi Etem Ülkütaş.
Eklentiler
peterson3.jpg
peterson3.jpg (236.8 KiB) 7622 kere görüntülendi
peterson4.jpg
peterson4.jpg (208.51 KiB) 7622 kere görüntülendi
peterson2.jpg
peterson2.jpg (271.17 KiB) 7622 kere görüntülendi
0001.jpg
0001.jpg (252.67 KiB) 7622 kere görüntülendi
etmmimarlık

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 06 Ağu 2012, 17:49

Öncelikle aramıza katılıp projeyle ilgili birinci ağızdan bilgi sağladığınız için çok teşekkürler. Bu konuda artık somut adımların atıldığını görmek beni çok mutlu etti. Kesinlikle ihtişamlı görünüyor. Detaylar da atlanmamış, ince bir biçimde aktarılmış. Umarım uygulama aşaması da bir an önce ve aynı incelikte hayata geçer. Gelişmeleri bildirmeye devam ederseniz çok seviniriz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Free Web Hosting