İ.B.B. 2015 - 2019 Stratejik Planı

Re: İ.B.B. 2015 - 2019 Stratejik Planı

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 22 Eyl 2014, 01:33

Stratejik Planda, nostaljik tramvayla Kadifekale teleferiğini göremedim. Gözümden de kaçmış olabilir. Dediğin gibi projelerin hepsi tamamlanmaz; ancak ben büyük bir kısmının yapılacağını düşünüyorum. Devletten tahsis veya izin gerektiren projelerde sıkıntı çıkar. Kentsel dönüşüm başlasa, benim için yeterli...

Bunların yanında, önümüzdeki 5 yılda Kadifekale çevresinde ciddi kamulaştırmalar yapılacağını görüyoruz. Kale'nin bazı surları gecekondularla bitişik durumda. Bunların yıkılacak olması memnuniyet verici. Yine ona keza Antik Tiyatro, Müze ve Tarih Parkı için de ciddi kamulaştırmalar yapılacak. Hiç gündeme gelmese de ben bu dönem Antik Stadyum için de çalışmalar yapılacağını düşünüyorum.
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 22 Eyl 2014, 12:33

Aynen projelerin büyük kısmı yapılmaz. Zaten yapılmıs olsa sanırım o projelerle cok rahat bir sekilde avrup metropolleriyle yarısacak duruma gelir 5 senede. Ama zor hele ki gecmiş 5 yılı görünce hayal gibi..

Antik izmir kamulastırmaları gayet iyi ve sevindirici. Bu dönemde antik izmir yapılarına önem verilmesi sehri bir anda tarih kentine dönüstürür. Ama ben sahsen sirinyer su kemerleri ve yesildere kemerinin de restore edilmesini beklerdim. Ayrıca yesildere kemerinin yıkılan kısımlarının yeniden yapılması cok güzel olur. Antik stadyum ve ikiçeşmelik roma yolu icin bu dönem birsey beklemiyorum. Aslında roma yolunun cevresi demir parmaklılarla kapatılıp kazılar yapılsa ve tarihteki roma kapısı yeniden yapılsa o bölgede yeni bir tarih merkezi olusur ama görülen o ki bu döneme alınmamıs..

İzmir tarihinin bir an önce gün yüzüne cıkarılması lazım. o zaman roma ve atina kadar tanınan bir merkez olusur. Zaten izmir tarihi ortaya cıksa atinayı sollar ama cok iş var daha cok.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 12 Kas 2014, 15:27

''Stratejik Plan'' çerçevesinde 2015 bütçesi belirlenmiş.

İZSU ve ESHOT’a dev bütçe: Aslan payı ulaşıma

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT'a, 2015 yılı için, toplam 5 milyar 139 milyon 260 bin TL'lik bütçe hazırlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi onayına teklif edilen taslak bütçelerde en büyük yatırım kalemleri arasında yine metro, tramvay, kamulaştırma, asfaltlama, yeni yollar açılması yer aldı. Otopark tarifesine 1 TL zam öngörüldü.

İzmir'de 2015 yılında yatırım ve hizmetlere yönelik bütçe tekliflerini hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT tekliflerini içeren bütçe taslaklarını Belediye Meclisi değerlendirmesi ve onayına sundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2015 Mali Yılı gider bütçesi 3 milyar 892 milyon TL, gelir bütçesi ise 3 milyar 214 milyon TL olarak teklif edildi. Büyükşehir Belediyesi bütçesi içinde dikkat çeken en önemli yatırımların başında ulaşım geldi. Ulaşım Dairesi Başkanlığı'nın ödenekleri arasında sinyalizasyon sisteminin geliştirilmesine 21 milyon 182 bin 500 TL, kent içi ve yakın çevre ulaşım ana planı revizyonuna 4 milyon TL, Homeros Bulvarı-Otogar bağlantı yolu için 1 milyon 926 bin TL ayrıldı.

EN BÜYÜK YATIRIM RAYLI SİSTEMİ VE YOLCU GEMİLERİNE

Banliyö ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı ödeneklerinde ise İzmir Metrosu'nun Evka-3 ile Bornova Merkez arası hattının yapımı için 8 milyon TL, Fahrettin Altay-İstihkam Okulu arası hattın yapımına 20 milyon TL, Üçyol - Üçkuyular hattının şaftın kapatılması ve alt yapı ikmal inşaatı için 10 milyon TL, Metro'nun yeni araçları için 52 milyonu dış kredi olmak üzere toplam 82 milyon TL, İZBAN Hattı yaya üst ve alt geçitleri için 2 milyon 950 bin TL, İzmir banliyösü ek hatlarına 25 milyon TL, Konak ve Karşıyaka tramvayları yapımı için 88 milyon 500 bini dış krediden olmak üzere toplam 89 milyon 500 bin TL ayrıldı. Ayrıca yapımı devam eden Gaziemir'deki Yeni Fuar alanı ile İZBAN ESBAŞ istasyon arası monoray sistemi yapımı için ise 5 milyon TL ödenek öngörüldü. İkisi Körfez'da taşımacığa başlanan toplam 15 yolcu ve iki arabalı vapur için ise 135 milyon 546 bin TL ödenek ayrıldı.

KAMULAŞTIRMAYA 117 MİLYON TL

Büyükşehir Belediyesi'nin en büyük harcama kalemleri arasında olan kamulaştırma 2015 yılında da yerini korudu. Emlak ve Yönetimi Dairesi Başkanlığı bütçesi içinde kamulaştırma çalışmaları için 117 milyon 236 bin TL ayrıldı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bütçesinde Körfez çöp teknesi açılım için 2,5 milyon TL, haşere alanlarını kontrol ve ilaçlama için 20 milyon 780 bin TL ödenek bütçede yeraldı.

OPERA İÇİN İHALE ZAMANI

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı bütçesindeki proje ve yatırımlar için 2015 yılı içinde temelinin atılması beklenen İzmir Opera binası inşaatına 20 milyon TL ayrıldı. Devam eden Gaziemir Yeni Fuar Alanı için ise 80 milyon TL'lik ödenek bütçede yeraldı. Kıyı düzenlemelerine 13 milyon TL, yeni otopark yapımına 20 milyon TL, Sosyal Yaşam Kampüsü'ne 35 milyon TL, Yeni Mezbahalar yapılmasına 3 milyon TL, Balçova Teleferiği için 3 milyon TL, Yeni rekreasyon alanları için 2 milyon TL,Kemeraltı ve çevresi yenilemesine 10 milyon TL , Engellilik Farkındalık Parkı yapımına 1 milyon TL ayrıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ZAMANI

Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı'na 2015 yılında başlaması hedeflenen Uzundere kentsel dönüşüm projesi işi 13 milyon 887 bin 150 TL, Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için ise 3 milyon 849 bin 500 TL ödenek ayrıldı. Bütçede sosyal güvenlik ve yardım hizmetleri için 83 milyon 708 bin TL yeraldı. Yaşlılık yardım hizmetleri, sosyal güvenliği bulunmayanlara sağlanan hizmetler, fakir ve muhtaçlara ayni ve nakdi yardım, ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım projesi, süt kuzusu projesi, evde bakım hizmeti, kurumlara ve engelli kişileri malzeme yardımı gibi projeler bu bütçeyle yürütülecek.

ASFLATLAMAYA 220 MİLYON TL

Metropol alandaki ulaşım yollarını asfaltlanması bakım ve onarımı bu yılda bütçede önemli bir yer kalem olarak yerini aldı. Asfaltlama için 220 milyon TL ödenek ayrıldı. Yeni imar yolları açılması için 11 milyon 500 TL'nin yer aldığı taslak bütçede karayolu üst ve alt geçitleri 65 milyon TL, Gıda Çarşısı- İnşaatçılar çarşısı ana bağlantı yolu ve köprü yapılması 1 milyon 500 bin TL, Narlıdere Güzelbahçe otoban altı imar yolu açılması 11 milyon 500 bin TL ödenek yeraldı. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı bütçesine kırsal kesimde gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi için 3 milyon TL ayrıldı.

OTOPARKLARA 1 TL ZAM TEKLİFİ

Büyükşehir Belediyesi bütçesinde 0-12 saat arası açık otoparklarda 5,5 TL olan park ücretinin 6,5 TL'ye yükseltilmesi teklif edildi. Çok katlı ve kapalı otoparklarlarda 5,5 olduğu yerlerde 6,5'a, daha az kullanılan ve bedeli 3,5 TL olan otoparklarda ise 4 TL'ye yükseltilmesi istendi. Tam otomatik katlı otoparkın park bedelinin ise 5 TL olması talep edildi.

OCAK AYINDA GEÇERLİ TARİFEDE SUYA ZAM YOK

İZSU 2015 mali yılı bütçesi gelir-gider 1 milyar 604 milyon 914 bin TL olarak teklif edildi. Su bedellerine zam öngörülmeyen bütçede yeralan yatırım içinde dere temizlik ve bakım çalışmasını 16 milyon 500 bin TL, İzmir Körfezi'nin karasallaşan kıyı alanlarına su sirkülasyonu sağlayacak tarama çalışmaları için 11 milyon 700 bin TL, Gördes barajı Kavaklıdere içme suyu arıtma tesisi yapımı 17 milyon 500 bin TL, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi Tesisi 4. Faz inşaatı için 63 milyon 300 bin ödenek ayrıldı. Bütçede Ocak 2015'den geçerli tarifede suya zam öngörülmedi.

ESHOT Genel Müdürlüğü bütçesi ise 619 milyon 489 bin 356 TL gelir, 642 milyon 489 bin 356 TL gider bütçesi teklif etti. Yeni otobüs alımının yer almadığı 2015 bütçesinde özellikle elektronik işlemlere ağırlık verilecek. Üç bütçe de Kasım ayı içinde yapılacak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi oturumlarında tartışıldıktan sonra oylanacak. (dha)

http://www.egedesonsoz.com/haber/IZSU-v ... 2#disagree

Bütçeye bakılacak olursa, Opera Binası ile Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 2015 yılı itibariyle başlayacağını söyleyebiliriz. Nitekim Uzundere'de uzlaşma oranı %80'lerde şuan. Ege Mahallesi'nde ise kafalar karışık. Uzlaşmaya yanaşmayan bazı hisse sahipleri kendi derneklerini kurmuş durumdalar.

Mesut bu mesajı beğendi.
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Önceki

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

Free Web Hosting