Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi

Re: Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi

Mesajgönderen Umut » Prş 10 Tem 2014, 03:15

Projenin maketi:
Resim

Ege Mahallesi’nde Görüşmeler Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi için vatandaşlarla görüşmelere başladı. Görüşmelerin tamamlanması ve sözleşmelerin imzalanmasının ardından, Ege Mahallesi'ndeki dönüşüm çalışmaları başlayacak.
Randevu yöntemiyle gerçekleştirilen uzlaşma görüşmeleri, Doğaltaş Müzesi olarak da kullanılan Kültürpark'taki eski Pakistan Pavyonu’nda kurulan İletişim ve Tanıtım Merkezi'nde yapılıyor. Uzlaşma görüşmelerinde mal sahiplerine konutlarının durumuna göre konut, konut altı işyeri ya da ticaret merkezi seçenekleri sunuluyor. Hak sahiplerinin randevu almak için 293 39 39 numaralı telefonu aramaları gerekiyor.

Projede neler var?
Ege Mahallesi, ortalarında yeşil alanları olan 6 katlı binalardan oluşacak. Tüm daireler balkonlu olacak. Dairelerin tamamı doğal ışık ve havadan yararlanacak. Çok amaçlı kültür merkezi, alanda yaşayanların kültürel değerlerini geliştirecek çalışmalar yapabilecekleri ve aynı zamanda gençlerin eğitim görebileceği bir aktivite merkezi olacak. Halen kahvehane olarak kullanılan tarihi kilise restore edilecek. Semt meydanı, küçük ticari birimler, kafeler ve galerilerle hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri olacak.

Alanda, toplam 851 adet üretilen A tipi konutlarda, kullanıcıların hak ettikleri yeni inşaat alanları ve taleplerine göre; 1+1 2+1 3+1 seçeneklerinde ve 31 - 114 metrekare arası büyüklüklerde alternatifler sunuluyor. Ayrıca, mahallede mevcut günübirlik ticari kullanımlar düşünülerek yine konutların altında 60 adet konut altı ticaret birimi tasarlandı. Böylece toplam 911 bağımsız birim üretilmesi hedefleniyor. Bodrum katlarında otoparklar tasarlandı.
Liman arkası bölgesi ile arasındaki geçişi sağlamak üzere ticaret merkezi, ofisler ve konut kullanımlarından oluşan yüksek katlı bir yapı adası planlandı. Yapı alçak ve yüksek olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Alçak blok ticari işlevlere, yüksek blok ise ofis ve konut gibi kullanımlara olanak verecek şekilde tasarlandı.
Kentle yaya bağlantısının sağlanması, Kahramanlar bölgesine erişimin kolaylıkla sağlanması amacı ile platform geçişi önerildi. Platformun altı ticaret merkezi olarak meydanla ilişkilendirildi. Platformda yer alan amfi hem 1548 Sokak hem de meydana açılarak bu alanlarda yapılacak aktiviteler için bir seyir ve katılım mekanı oluşturuldu.
Alanda yaşayanların kültürel değerlerini geliştirecek çalışmalar yapabilecekleri, gençlerin eğitim göreceği çok amaçlı kültür merkezi planlandı.
Alanda yer alan tarihi Aya Yanı Ligaria Kilisesi semt meydanında, yeni bir işlevle beraber restore edilecek.
Küçük ticari birimler, kafeler, galeriler ile bir semt meydanı oluşturulacak.

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 714&type=1

Mesut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen ogun » Prş 31 Tem 2014, 21:34

proje güzel ama evler küçük ve üstüne borçlandırıyorlar mesala 1+1 38m2 seçeneklerde 2+1 3+1 tercih edersen rakamlar çok yükseliyor projenin en güzel yanı hak sahipleri artık mahallerinde geri dönebilecek olması yıllar sonra olsa bile.
ogun

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 31 Tem 2014, 23:11

ogun yazdı:proje güzel ama evler küçük ve üstüne borçlandırıyorlar mesala 1+1 38m2 seçeneklerde 2+1 3+1 tercih edersen rakamlar çok yükseliyor projenin en güzel yanı hak sahipleri artık mahallerinde geri dönebilecek olması yıllar sonra olsa bile.

Ama o bölgede baska türlüdüzenleme olmaz. Şuanki hali icler acısı bu proje ile orasının sekli değişecek. Belki biraz borclanacaksınız ama uzun vade de cok büyük kar elde edeceksiniz. Çünkü orası sehrin merkezi yerlerinden. bUGÜN 100.000 TL ya ev alırsanız belki 3 -5 sene sonra degeri en az 200.000 olacak. Bayraklı ve ege mahallesinde yasayanlar bana göre diger kent dönüsümlerinden daha sanslı. Çünkü uzundere sehrin merkezi değil ama bayraklı ve ege mahallesi sehrin ici sayılır. Alacagınız evler uzun vade de size kar olarak geri dönecek. ;)

Umut bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 26 Eyl 2014, 15:36

İzmir'de kentsel dönüşüme Ege Mahallesi'nden veto!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşümde hak sahipleriyle görüşmelerini sürdürdüğü Ege Mahallesi'nde uzlaşma sancısı yaşanıyor. Ege Mahallesi sakinleri, belediyenin kendilerine sunduğu kentsel dönüşüm koşullarını adaletsiz buldu. Çoğunluğunu kiracıların oluşturduğu ve ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yaşadığı mahallede, Büyükşehir'in projesi halk tarafından kabul görmedi. Dönüşüm çalışmalarında kendilerine sunulan imkanları yeterli görmeyen hak sahiplerinin kurdukları dernekle 10 bin metrekarelik alanda ve özel sektör yardımıyla bir başka dönüşüm projesi isteyeceği belirtildi.

'Mağdur edilmemeliyiz'

Büyükşehir'in kendilerine sunduğu 851 adet, büyüklüğü 31-114 metrekare arasında değişen konutların, şu anki evlerinden daha küçük kaldığını ve rayiç bedelleri üzerinden borçlanacakları rakamları da yüksek bulduklarını belirten vatandaşlar projeye evet demedi.
Büyükşehir'e itirazlarını sunduklarını ve taleplerini ilettiklerini belirten Ege Mahallesi Ev Sahipleri Derneği Başkanı Kayhan Anıl, kiracıların ve kaçak yapı sahiplerinin büyük bir mağduriyetle karşı karşıya olduğunu belirtti. Anıl, "Ne yazık ki, dönüşüm projesi şeffaf ve adaletli değil. Ve 'Ben yaptım oldu' mantığı ile ilerliyor. Proje hazırlanmadan önce hak sahipleri ile görüşülmedi, öneri ve isteklerimiz sorulmadı. Projeye göre 110 metrekare evi olan bir vatandaşa 70 metrekare yer veriliyor ve metrekare başına bin 200 TL rayiç bedeli üzerinden ev sahipleri borçlandırılıyor. Verilen kira yardımları 360 TL ile 680 TL arasında değişiyor. Matematiğe aykırı. Bu koşullarda belediye ile anlaşmamız mümkün değil. Sağlıklı evlerde oturmayı ve bölgenin gelişmesini, rehabilite edilmesini istiyoruz ama dönüşüm adaletli olmalı" dedi.
Kaçak yapı sahipleri ve kiracıların da mağdur edilmemesini isteyen Anıl, Büyükşehir Belediyesi'ni fedakarlık yapmaya davet etti. "Evlerin kaçak olduğunu kabul ediyoruz ancak önce işi yapan müteahhitler değil vatandaşlar düşünülmeli. Sonuçta buraya yapılaşma izni, elektrik su gibi altyapı imkanlarını da veren belediyedir" diyen Anıl, şunları dile getirdi:
"Biz uzlaşmadan yanayız ama haklarımızı da korumak zorundayız. Yeni ev alacak kişi 6 bin lira borçlanmak zorunda kalıyor. Bunu istemiyoruz. Kesintiler de makul seviyelere getirilmeli. Adaletli dönüşümden yanayız."

http://emlakkulisi.com/izmirde-kentsel- ... eto/292178

Bu kocaoglunda bir ugursuzluk var. Adam neye eline atsa o proje bitmiyor yada yapılmıyor. Bayraklı icinde pohpohlanıyordu. Kac senedir ses- seda yok. Ancak cıksın milleti kandırsın. Bu adamın kent dönüsümü yapacagı yok. En iyisi TOKİ ye versinler diksin beton apartmanları yoksa İzmir 100 sene de gecse aynı gecekondular kalacak :evil: :x

orhan turkmen bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir

Mesajgönderen Umut » Cum 26 Eyl 2014, 15:40

TOKİ blokları geleceğine gecekondu kalsın daha iyi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 26 Eyl 2014, 15:51

Bende istemiyorum uzunderedeki gibi binaların gelmesini ama baska türlü düzene giremicek bu bölgeler. Ufacık sehirlerde gecekondular yıkılmaya basladı. ( karaman - maras v.s. ) İzmirde kıpırdama yok. Kac sene oldu bayraklıda tek bir gecekondu yıkamadılar. Uzunderede kent dönüsümü yapacaklardı hic somut adım yok. En sonunda burası da ötekiler gibi çıkmaza girmiş.

orhan turkmen bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir

Mesajgönderen Gökhan » Cum 26 Eyl 2014, 16:05

Dönüşümün çıkmaza girmesinin tek sebebi, halkımızın aç gözlülüğü. Adam düz mantık yürütüyor. Benim evim 4 katlı, 4 kat isterim diyor. Ama hiç 4 katlı binanın toplam değerinin 100-150 bin TL olduğunu, kentsel dönüşümden sonra sadece bir dairenin 80-100 bin TL olacağını düşünemiyor veya düşünmek istemiyor. Kendim Gültepe'de oturuyorum, arkadaşlarım beni çok iyi tanır. Diyorum ki imkan olsa da bir greyderle şuradaki tüm evleri yıksam :) Yani sözün sözü, sosyal donatı alanları olan bir yerde oturmak başka, sıvası bacası dökülen bir gecekonduda oturmak başka. Oralara normal müteahhit girerse, durum Ankara ve İstanbul Sulukule'den farksız olmaz.
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Önceki

Dön Konut-Site ve Kentsel Dönüşüm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Free Web Hosting