Gaziemir Yeni Fuar Alanı Projesi (Fuar İzmir)

Gaziemir Yeni Fuar Alanı Projesi (Fuar İzmir)

Mesajgönderen Umut » Cum 14 Oca 2011, 12:14

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir'de yapılacak yeni fuar alanının animasyon görüntülerini ve projeye ait detayları ilk kez İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) üyeleri ile paylaştı. Başkan Kocaoğlu, Kurul’un 18. toplantısının açılış bölümünde yıllardır mücadelesini verdikleri kentin en önemli ihtiyaçları arasında yer alan yeni fuar alanının proje çalışmalarının tamamlandığını belirterek, Nisan ayında yapılacak ihaleyi, projeyi gerçekleştirebilecek bir müteahhidin almasını umduklarını dile getirdi.
Resim
93 bin m² kapalı sergi alanı
Gaziemir’de yapılacak yeni fuar alanı proje çalışmasının sonuna gelindiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplam sergi alanının ilk etapta 6 hol ve bir özel sergi alanıyla birlikte 93 bin metrekare olacağını, fuar içinde yemek, eğlence ve diğer ihtiyaçların karşılanması için de sosyal tesislerin bulunacağını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ayrıca, açılışlar, gösteriler ve geniş katılımlı etkinlikler için “arena” olarak adlandırılan 7-8 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacağını belirterek, toplam yapı için 160 bin metrekarelik bir alan ayrıldığını sözlerine ekledi. Alanda ayrıca simge yapı niteliğinde bir kule bulunacağını da açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, alan içerisinde ileride otel ve kongre merkezi de yapılabileceğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, bu tür projelerin inşaat tekniği açısından zorluk taşımadığını ve işi yapabilecek bir müteahhitin alması durumunda İzmir’in yeni fuar alanına kısa sürede kavuşacağını müjdeledi.
Resim
365 gün fuar
2006 Mart ayında kamulaştırma işlemlerine başlanan 337 dönüm alan için toplamda 26 milyon lira kamulaştırma bedeli ödeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuar alanının tamamlanması ile birlikte kentte 365 gün fuar düzenlenmesinin önünü açmayı hedefliyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuar alanında sergi hollerinin yanı sıra, kokteyl alanı, seminer salonları ve firmalara yönelik görüşme odaları da yapacak. Fuar alanında sosyal donatı alanları yer alacak. Ayrıca açık ve kapalı otoparklar da fuar katılımcıları ile ziyaretçilerine hizmet verecek. Alan, çağdaş mekanların yanı sıra, teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip olacak. Şehir içi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla, fuar katılımcılarının yanı sıra kentliler de yeni fuar alanına kolayca ulaşabilecek. Yeni fuar alanında 93 bin metrekarelik kapalı sergi alanı dışında 31 bin metrekare de açık sergi alanı inşa edilecek. Proje kapsamında ileriye dönük kullanım için ise 30 bin metre kare rezerv alanı ayrıldı. Yeni fuarda rezerv alanlar dahil 118 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanı bulunacak.

Resim Resim Resim Resim
Proje güzel görünüyor. EXPO etkinlikleri için de iyi bir alternatif olur.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Re: Gaziemir Yeni Fuar Alanı Projesi

Mesajgönderen Umut » Sal 18 Oca 2011, 22:30

"Fuar projesi eksik"

İzmir'in Gaziemir ilçesine kurulacak yeni fuar alanı projesinde otel ve kongre merkezi bulunmadığına dikkat çeken işadamı Yüce, "Bunlar olmadan, metro gelmeden fuar merkezi mi yapılır? Proje durmalı" dedi

İzmir Fuarcılık Hizmetleri A.Ş'nin (İZFAŞ) Yönetim Kurulu eski Üyesi olan duayen işadamı Uğur Yüce, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıkladığı Gaziemir'deki yeni fuar projesini topa tuttu.
Kocaoğlu'ndan inşaat ihalesi Nisan ayında yapılması planlanan projeyi durdurmasını isteyen Yüce, "İddia ediyorum ki bu proje eksik ve yanlıştır. Böyle yapılırsa fevkalade günahtır. Oteli ve kongre merkezi olmayan, metro gelmeyen fuar merkezi mi olur? Yapma bunu, yanlış yapıyorsun" dedi.

25 YIL GEÇTİ
İzmir'in 25 yıldır fuarlar ve kongreler şehri olmak için uğraştığını dile getiren Yüce, "100 milyon dolarlık bir yatırım yapıyorsanız, 30-40 yıllık düşünmek zorundasınız. Gaziemir'deki yeni fuar merkezi güzel bir proje. Ama yarının projesi değil. İzmir'in önünü açmaz. Sadece mevcut fuar sorununu çözer. İki uluslararası fuarımız var. Dolayısıyla fuar merkezi biraz doğaltaş, biraz gelinlik fuarında dolacak. Sonra 360 gün ne yapacağız?" diye konuştu.
Dünyada kongrelerin fuarların önüne geçtiğini, inşaat teknolojisinin de hızla değiştiğini kaydeden Yüce, yeni fuar merkezinin çok amaçlı olarak projelendirilmesini önerdi. Yüce, şöyle konuştu: "Bölgemiz kültür, din, sağlık turizmi için çok cazip. Dünyada inşaat teknolojileri de çok değişti. Artık bir mekanı 24 ya da 48 saat içinde çok maksatlı hale getirebiliyorsunuz. 93 bin metrekarelik fuar alanı yapıyorsunuz. Öyle bir dizayn edin ki ben orayı kongre merkezi olarak da kullanayım. 20-30 bin kişilik konserler, spor organizasyonları düzenleyelim. Bugün Paris'te Bercy Salonu'nda bir gün 26 bin kişilik konser var, iki gün sonra windsurf, sonra engelli at yarışları. İşte fırsat, işte para, işte imkan. Yapacağımız yatırım fuara da, sergiye de, kongreye de hizmet etsin. Bu, maliyeti sadece yüzde 30 artırır."

'DUVARLARI YIKALIM'
Kocaoğlu'nun fuarı taşıdıktan sonra Kültürpark'ı kongre merkezi yapmayı planladığını anımsatan Yüce, sözlerini şöyle sürdürdü: "Haklıdır. İmkanları kısıtlıdır. Ama Kültürpark'tan taş çatlasa 2 bin kişilik kongre merkezi olur. İdeali fuarın tüm duvarlarının yıkılıp, İzmir'in göbeğinde 465 dönümlük parkı halka açmaktır."

Yeni Asır

Sayın yüce özellikle metro konusunda haklı.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 05 Eyl 2011, 01:08

Yeni fuarda nihayet ihaleye çıkılacak

Başkan Kocaoğlu, 330 hektarlık alanda kurulacak yeni fuar alanı için son kamulaştırmanın da tamamlandığını belirterek, "Eylül sonu, Ekim başı yapım ihalesi gerçekleşecek" dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun göreve geldiği 2004 yılından bu yana üzerinde çalıştığı Gaziemir'de kurulması öngörülen yeni fuar alanı için nihayet geri sayım başladı. Kocaoğlu'nun İzmirli işadamlarının da ortak olacağı bir fuarcılık şirketi tarafından özel sektörün de desteğini alarak yapmayı öngördüğü daha sonra bu fikrinden vazgeçtiği yeni fuar alanı için, geriye son rötuşların kaldığı ifade edildi. Başkan Kocaoğlu, yaklaşık 330 hektarlık alan üzerine kurulacak olan yeni fuar alanı için 1200 metrekarelik son kamulaştırma işleminin de tamamlandığını açıkladı. Kocaoğlu, "Eylül sonu, Ekim başı, yeni fuar alanının yapım ihalesine çıkma ihtimalimizin çok kuvvetli olduğu görülüyor" diye konuştu.

GERİ SAYIM

İzmir'i fuarlar ve kongreler kenti yapmak için çaba sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 2004 yılından bu yana üzerinde çalıştığı Gaziemir'deki Ege Serbest Bölgesi'nin yanında kurulması öngörülen yeni fuar alanı projesinde artık sona yaklaşıldığını söyledi. Bugüne kadar yaklaşık 26 milyon liralık kamulaştırma yapılan alanda son 1200 metrerakelik bölümün de kamulaştırma çalışmasının geçtiğimiz günlerde bittiğini, tapunun 9 Eylül'de üzerlerine geçeceğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Eylül sonu, Ekim başı, yapım ihalesine çıkma ihtimalimizin çok kuvvetli olduğu görülüyor" diye konuştu.

7 EYLÜL'DE GELİYOR

Yeni Fuar Alanı için hazırlanan projenin tesisat bölümünde ufak bir problem olduğunu projeyi hazırlayan müeffilin 7 Eylül'de tüm ekibi ile birlikte İzmir'e geleceğini belirten Başkan Kocaoğlu, "Bizim teknik ekibimizle müellifin ekibi bir araya gelip projedeki ufak tefek sorunları giderecek. Onlar da bittikten sonra geriye yapım ihalesi kalıyor. Zaten arkadaşlarımız proje üzerinden yaklaşık maliyetleri almışlardı" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılı Mart ayında kamulaştırma işlemlerine başlanan 337 dönüm alan için, toplamda 26 milyon lira kamulaştırma bedeli ödedi. Projenin yapım maliyeti dikkate alındığında, toplam 100 milyon lirayı bulacağı belirtiliyor.

Yeni fuar alanı özellikleri

Gaziemir'de, İzmir Çevre Yolu ile ESBAŞ arasında bulunan alanda yapılacak olan Yeni Fuar Alanı yaklaşık 80 bin metrekarelik sergi hollerine ek olarak genişleme alanına sahip olacak. Gelen talebe göre, sergi hollerine ek yapılarak fuar alanı genişletilebilecek. Yeni fuar alanında sergi hollerinin yanı sıra, kokteyl alanı, seminer salonları ve firmalara yönelik görüşme odaları yapılacağı, yaklaşık 25 bin metrekare sosyal donatı alanı olarak kullanılabilecek. Çağdaş mekanların yanı sıra, teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip olacak. Şehir içi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla, fuar katılımcılarının yanı sıra kentliler de kolayca ulaşabilecek. Alana ilerideki süreçte katılımcıların kalabileceği bir otel de ilave edilecek.

http://yeniasir.com.tr/KentHaberleri/20 ... -cikilacak

Doğrusunu söylemek gerekirse, ben bütün alanın kamulaştırıldığını sanıyordum..Bu haberle birlikte bunun böyle olmadığını öğrendim..Bu sorun da çözüldüğüne göre ihale tarihi yakındır..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 13 Şub 2012, 02:21

Aziz Başkan dün akşam Kanal 35'te katıldığı bir programda arsa tapu işlemlerinin yapıldığını, 1-2 hafta içinde ihaleye çıkılacağını söyledi. Proje büyük evet, ama yine de tarih olarak, önceden açıklanan tarihlere kıyasla çok gecikti bu fuar alanı projesi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Gökhan » Prş 15 Mar 2012, 04:15

:arrow: Ve uzun süredir beklediğimiz bir projenin daha ihale tarihi belli oldu :!:

Yeni Fuar Alanı müjdesi geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, fuarcılıkta İzmir’e büyük kazanç sağlayacak Yeni Fuar Alanı Projesi inşaat ihalesini 19 Nisan 2012’de yapıyor

Özellikle büyük alanlara ihtiyaç fuar katılımcılarının yıllardır beklediği Gaziemir ESBAŞ yanındaki Yeni Fuar Alanı 2014 yerel seçimlerinden önce tamamlanacak.
İlk yola çıkıldığında 2007 veya 2008’de bitirilmesi planlanan projenin inşaat ihalesinin nihayet 19 Nisan 2012’de yapılması kesinleşti. Büyükşehir Belediyesi kamulaştırma işlemlerinde 26 milyon TL harcadı.Yeni Fuar Alanı kuzeyinde Aydın-İzmir Çevre Yolu, güneyinde ESBAŞ’la sınırlanan 330 bin metrekarelik alanda yapılacak. Fuar Alanı’nın ihalesine çıkılacak ilk etabında 110 bin metrekare sergi holleri yapılacak. Aynı anda birden fazla fuar yapılabilecek. Holler içten birbiriyle bağlantılı olacak.

Proje kapsamında 93 bin metrekare kapalı alana sahip otopark yapılacak. Otoparkın 2600 araçlık kısmı yeraltında olacak. Proje’nin ikinci etabında 70 bin metrekarelik fuar rezerv alanı yeraldı.

50 metrelik seyir kulesi

Yeni Fuar Alanı’nın en dikkat çeken bölgesi Farklı kotlarda oluşturulan 12 bin metrekarelik fuar sokağı, seminer salonu, 3 bin kafeteryalar, restoranlar ve ofisler ile seyir kulesinden oluşacak. Yüksekliği 50 metre olacak seyir kulesinde, seyir terasları yeralacak. Fuar Meydanı ise amfitiyatro şeklinde tasarlandı. İlk etap inşaatı 18 ayda tamamlanacak.

Milliyet Ege

Çok şükür diyerek bu hayırlı haberi vermek istiyorum..İ.B.B. büyük yatırımların ihalelerini art arda yapınca keyfim yerine geldi :D

Umarım işi sağlam bir müteahhit alır da sonu metroya benzemez..
Gökhan

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 15 Mar 2012, 18:00

2 etapta yapılacakmıs..peki 2. etap ne zaman yapılacak 1. etap bittikten sonramı yani ..
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 18 Nis 2012, 01:44

Dev ihale yarın sabah yapılacak, inşallah işi sağlam bir firma kazanır da yıllardır beklediğimiz Yeni Fuar Alanı'na kavuşuruz..

Tam işi, inşallah sağlam bir firma kazanır diyordum ki aklıma KİK geldi..Hani şu İzmir'de ihale iptal etmek için çabalayıp duran KİK, hani şu Teleferik ihalesini bilmem kaçıncı kez iptal eden KİK..Esasında artık yadırgamıyorum, bir ülkenin Başbakanı;

Geçen gün İzmir'de orada ufak raylı sistemle ilgili açılış yapıyor, 7-8 kilometre miydi o kadar bir şey? 2 kilometreymiş bak. Orada baktım bayağı esip gürlüyor. Siz bir defa Eski Belediye Başkanı Priştina zamanında başlayıp da yürümeyen, yürüyemeyen raylı sisteminizi bizden destek, yardım istediniz. Biz de Ulaştırma Bakanlığımızı o projeye dahil ettik, onunla o projeyi büyük oranda bitirdik hala da devam ediyor, bitirmeye de devam edeceğiz. Ulaştırma Bakanlığı'nın burada çok ciddi katkısı var. Nitekim bir tanesinde orada birlikte açılışta bulunduk. Ya bunları görmüyor musun? Sana kalsa bunlar bitmezdi. Ama biz burası CHP'li belediye demedik, geldik oraya de elimizi attık. Ya susuz kaldın be... Gördes Barajı'nı bitirdik İzmir'e su verdik. Niye, benim halkım var orada. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar kalkıp da bunları yapabilir mi? Yapıyor işte..

diyebiliyorsa gerisini varın siz düşünün..Aliağa-Menderes hattı padişah hazretlerinin izniyle UBAK yardımıyla yapılmış..Pehhhhh..Bunları söylerken İzmir'den ne kadar vergi alınıyor onu da bir zahmet söyleyiverin, 2002'den beri bu şehre yapılan kişi başına düşen kamu yatırım oranını açıklayın..Ama nerdeeee..Lutfettiler ki İzban'ımız oldu...Padişahım çok yaşa! Bu arada yukarıdaki haberin kaynağı ne diye merak edenler olursa söyleyim, bu haber Zaman Gazetesi'nde yer alıyor..Ne kadar da ilginç değil mi?

Kusura bakmayın siyasete daldım, mesaj silinebilir de ancak şu açıklamaları gördükten sonra susamazdım..Bir İzmirli olarak susmamalıydım..Bu arada Aziz Başkan yüzde 90 bir dönem daha aday olacağını açıklamış..Umarım yalan yanlış iddialarla tutuklamazlar :!: Arif olan anlar..

Saygılar..
Gökhan

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 18 Nis 2012, 14:51

Büyük ihtimal kiklenecek gene. İzmirde yatırım olacagı zaman birileri hemen ortaya cıkıyor ne hikmetse , bu ya kik oluyor ya sehir plancıları oluyor ya cakmur oluyor mutlaka birisi oluyor..

bu arada erdoganı desteklemiyorum ancak adam haklı beyler izbanın yarısını yaptı , barajda yaptı daha fazlasının yapılması gerekiyor bunlar devede kulak tabiki ancak ben farklı bir boyuta gecmek istiyorum. kılıcdaroglu 2 km lik metro hattı icin geldi burada belediyemiz calısıyor yapıyor v.s. bir sürü laflar söyledi.. 2 km lik hat kac senedir zorlana bitti ve ben bir parti baskanı olsam utanırım 2 km lik bir hattı acmaya gelmeye heleki burası 4 milyonluk bir sehir ise..
bursa metrosunda belediye baskanı 7 - 8 km lik hat yapıyor , tramvaylar yapıyorda bir kere genel baskanını cagırmıyor hemde bizimki gibi 7 senede değil :( Bu arada bursa kentide , izmit kentide verdigi vergilerin cogunu geriye alamıyor ama bursa belediyesi kendi basına birşeyler yapmaya calısıyor ( stadyum , meydanlar , tramvaylar , metro v.s. ve bana göre türkiyede en calıskan belediye baskanlarındanda birisi )
konumuza dönecek olursak yıllardır fuar diye bekleyen izmire hayırlı olsun inşallah en kısa zamanda baslanır ve biter demekten baska bir söz diyemiyorum :)
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Çrş 18 Nis 2012, 16:40

Ben 4 yıldır Bursa'da yaşıyorum, burada Bursa'yı anlatıp durma lütfen. Sen yalnızca kaç km olduğunu biliyorsun o metronun. Otobüsle 35-40 dakikada gidilen yolun metroyla 45-50 dakika sürdüğünü ise yalnızca kullananlar biliyor. Bahsettiğim güzergah Uludağ Üni-Osmangazi'dir, isteyen test edebilir. Konu dışına da çıkmayalım. Mesajları silmek durumunda kalmayalım, hepimiz emek harcıyoruz.

ESBAŞ, Optimum derken Fuar Alanı'nın da eklenmesiyle bölgede zaten yoğun olan trafik çok aşırı hacimlere ulaşacak, bu konuda endişelerim var. Acaba belediyenin bu konuda bir çözüm arayışı var mı merak ediyorum doğrusu.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 18 Nis 2012, 17:07

Mertovic sürekli örnek gösterdiğin kentleri avucumun içi gibi biliyorum, her ay Bursa'ya mutlaka giderim (Umut kadar olmasa da ulaşımı hakkında bilgi sahibiyim), tez konum Ankara ile ilgili ve bu yüzden devamlı Ankara'dayım, geçen yıl da uzunca bir süre İstanbul'da kaldım, demek istediğim o ki İzmir bu kentlerin gerisinde değil, tüm engellemelere rağmen bir çoğunun da önünde..Bursa'da yolun ortasından giden şey literatürde metro veya metromsu olabilir; ancak ben onun yerine Estram'ı, İzban'ı seçerim..Çünkü daha konforlu ve çoğu zaman da daha hızlı..

R.T.E ise İzmir'le ilgili her projeyi lütuf olarak görmeyip İzmir'e hakettiğini versin yeter...

Kim ne dersin desin, Yeni Fuar Alanı ile bu kent, Atatürk'ün de gösterdiği hedefler doğrultusunda fuarlar kenti olma yolunda büyük bir adım atmış olacak.. Bir çift sözüm de Gaziemir ile ilgili.. Bir Optimum açıldı, Gaziemir'e renk geldi..İzban, Optimum, Esbaş, Yeni Fuar Alanı vb projelerle Gaziemir, Bayraklı'dan sonra en fazla değer kazanan ikinci ilçe olacaktır..Hatta geçen yıl bu anlamda oradan ev almayı bile düşünmüştük :D

NOT: Şehir mukayesesi ve siyaset ile ilgili son mesajımdı.
Gökhan

Sonraki

Dön Kültür-Sanat ve Spor Tesisleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Free Web Hosting