Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 09 Ara 2012, 13:59

Teşekkürler blackley... Burada Kızlarağası Hanı gibi çeşitli esyalar satan dükkanlar yer alacak.. Nitekim hanı yaptıran kişi de söz konusu yapının AVM tarzı bir yer olacağını söylemisti..

Hanın dış cepheden de resmini çektim ancak kadraja küçük bir kısmı girdigi icin eklemedim
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Sal 18 Ara 2012, 01:13

İZKA, İzmir Valiliği, Konak Belediyesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kalkınma Bakanlığı işbirliğiyle http://www.izmirkulturturizmi.com/ adında gayet güzel bir site hazırlanmış..Sitede İzmir'in tarihi değerleri, birçok dil seçeneğiyle ilgililere sunulmuş..Dileyen arkadaşlar; http://www.izmirkulturturizmi.com/katal ... inder1.pdf adlı linkten arşivlik bir esere sahip olabilirler..Onun dışında sitede oldukça güzel iki harita da yer alıyor..Mutlaka ziyaret edin derim..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Çrş 19 Ara 2012, 11:08

Çok başarılı bir site olmuş, önemli bir eksikliği doldurabilir. İnteraktif içerik biraz daha genişletilmeli, ufak tefek de hatalar gözüme çarptı. Ama kısa zamanda kusursuz hale gelebilir. Sağol Gökhan. Katalog ise tek kelimeyle şahane, tam arşivlik, mutlaka göz atın.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Prş 20 Ara 2012, 02:58

Resim

Milliyet Ege

Yazık vallaha, göz göre göre tarih yok oluyor..Kimse kurtaramaz mıydı bunları? Ben yazdım; ilgili birime aktarıldı yazıyor; ancak henüz istediğim cevabı alamadım..

Yukarıdaki binanın yanı sıra, tarihi Asansör sokağının sol tarafında da bir yapı yıkılmak üzere..O binanın da bugün yarın gazetelerde haberini görürüz..Sarı Kışla, Eski Kordon diye hayıflanırız ama günümüzdeki yapıların yok olmasına da bi çare bulamayız..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Cum 21 Ara 2012, 20:11

Kadınların Gurur Müzesi

Kadın Müzesi’nin çiçek ve ay yıldız motifli tavan işlemelerini kadın restoratörler düzenliyor.

Konak Belediyesi’nin kente renk katan butik müzelerine açılmak için gün sayan Kadın Müzesi’nde son aşamaya gelindi. Basmane semtinde yer alacak müzenin tarihi binasında yenileme çalışmaları tamamlandı. Müze binasının orijinal tavan işlemeleri ise yine kadınların elinden sihirli dokunuşlarla hayat buluyor.

Resim

Kadın müzesine kadın eli
İzmir kadının güçlü ve dik duruşu, Kadın Müzesi ile bir kez daha ortaya çıkarken, müzenin restorasyon işlemlerini de kadınlar yürütüyor. Binanın dört farklı tavanında yer alan çiçek ve ay yıldızlı motifler, kadın zarafeti ve inceliğiyle birleşti. Genç restoratörler Ayten Karadağ ve Elif Han, orijinalleri korunan, eksik yerleri ise aslına uygun yapılan işlemeleri tek tek temizledi, boyadı ve gerçek değerini açığa çıkardı.

Resim

Bu müze kadınların
Müzenin açılışına çok kısa bir süre kaldığını müjdeleyen Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Kadın Müzesi’nin geniş bir arşive ev sahipliği yapacağını açıkladı ve şunları söyledi:“Kadınlara ait bir müzeyi, kadınlara yakışır hale getirmek amacıyla yine kadınlara teslim ettik. İzmir olarak bir fark yarattıysak ve kentimiz Türkiye’nin en yaşanır şehirleri arasında yerini aldıysa bunun arkasındaki güç kadınlardır. Emek, üretim ve sevgi sözcüklerinin olduğu yerde mutlaka kadın da vardır. Türkiye’de sadece kadınlar ait, onları anlatan, onları yansıtan bir yer var. Bu yer Kadın Müzesi’dir, Kadın Müzesi İzmir’in gururudur.”

Resim

Konak Belediyesi
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Çrş 13 Şub 2013, 01:10

Büyükşehir Belediyesi atıl vaziyetteki tarihi bir değerimizi daha şehre kazandırıyor. İhaleye aşamasına gelinmiş.

Sıra “Doğanlar”da

Resim Resim

Kentteki tarihi yapıları ayağa kaldıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova’daki 19. yüzyıldan kalma Doğanlar Kilisesi’ni restore etmek için ihaleye çıkıyor.

Geçmişi 8500 yıl öncesine uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir’de, duvarlar arasında kalan ve dar sokaklara sıkışan köklü tarihi gün yüzüne çıkarabilmek için yoğun çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, şimdi de Doğanlar Kilisesi ayağa kaldırılıyor.

19. yüzyıldan kalma, tek nefli (*), üçgen alınlıklı küçük bir kilise olan bu tarihi yapı, semt merkezi olarak kullanılacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından Bornova Doğanlar Köyü’nde yer alan Doğanlar Kilisesi’nin restorasyonu için hazırlanan projeler İzmir 1 No’lu Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştı. Büyükşehir, restorasyon uygulama projesi için 15 Şubat 2013 Cuma günü ihale gerçekleştirilecek ve yasal sürecin tamamlanmasının ardından tarihi yapıda restorasyon çalışmaları başlayacak.

Uzun süredir atıldı
19.yüzyılın ikinci yarısında inşaa edildiği düşünülen ve Doğanlar’daki küçük bir Rum cemaatine hizmet veren kilise, Rum Ortadoks kiliselerinin biçimselliğine sahip. Şapel uzun bir süre marangozhane olarak kullanılmış ve büyük tahribata uğramış.

İzmir’in tarihin farklı evrelerinde her kültüre, her inanca, her dile kapısını açan bir kent olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Burası, farklılığını zenginlik olarak algılayıp, bu yönde hoşgörü içinde yaşayan insanların kenti. Biz de kentimizin bu özelliğini pekiştirecek şekilde türbeden kiliseye kadar pek çok yapıyı restore ederek ve orijinal hallerini koruyarak kent kültürü açısından tekrar ayağa kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

(*)Nef: Kilise mimarisinde birbirlerinden sütun ya da paye dizileriyle ayrılan uzunlamasına mekanlara verilen ad.

izmir.bel.tr


Bir başka restorasyon haberi de Konak Belediyesi'nden. Restore edilen tarihi bina Kadın Müzesi olarak hizmete girecek. Haber metni tarihi bilgi içermediğinden buraya değil de müzeler başlığına ekliyorum.

Resim
Resim

http://konak.bel.tr/haberler.php?isl=3125
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen umuthaydar » Çrş 13 Şub 2013, 10:30

Bitişik nizamında gecekondular olan "müze" mi olur? Bitişiği gecekonduyu kamulaştırmak, çok zor olmasa gerek.
umuthaydar
 
Mesajlar: 17
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Pzt 12 Kas 2012, 00:09

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Çrş 13 Şub 2013, 17:12

Doğru tespit, kesinlikle katılıyorum, tam yapın, mükemmel olsun.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Çrş 27 Mar 2013, 02:41

Urla Belediyesi, tarihi itfaiye binasını restore ederek kültür merkezi yapmış. Şık görünüyor.

Resim

Milliyet Ege

---

Bir başka haber de İBB'den;

Hoşgörü kenti

Resim Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç kutsal din için büyük önem taşıyan üç tarihi yapıyı aynı dönemde restore ediyor:
Emir Sultan Türbesi’nde çalışmalar hızla sürüyor.
Doğanlar Kilisesi’nin yapım ihalesi tamamlandı, restorasyon çalışmasına başlanacak.
Beit Hillel Sinagogu’nun yapım ihalesine 18 Mart’ta çıkıldı.
Geçmişi 8500 yıl öncesine uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir’de, duvarlar arasında kalan ve dar sokaklara sıkışan köklü tarihi gün yüzüne çıkarabilmek için yoğun çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde, farklı dinlerin buluşması da yaşanıyor. Namazgah Mahallesi'nde bulunan Emir Sultan Türbesi, Doğanlar Köyü’ndeki kilise ve Kemeraltı-Agora aksında bulunan Beit Hillel Sinagogu’nun yenilenmesi için aynı dönemde harekete geçildi.

Emir Sultan Türbesi
İzmir'i alırken şehit düşen ve halk arasında “Emir Sultan” adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in naaşının yer aldığı türbedeki çalışmalar kapsamında, türbe ve hamam yapıları, binaya zarar veren eklentilerden arındırılarak sağlamlaştırıldı. Yıkılmış olan dergah binası aslına uygun restore edildi. Bahçede eklenti duvarlar kaldırıldı ve çevre düzenlemesi çalışmalarına başlanıldı Ayrıca yeni veriler ışığında ortaya çıkan aşhane yapısında da imalatlara başlanıldı.

Doğanlar Kilisesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Doğanlar Köyü’nde yer alan Doğanlar Kilisesi’nin restorasyonu için hazırladığı projeyi İzmir 1 No’lu Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayladı. 15 Şubat’ta ihaleye çıktı. İhalenin yasal sürecin tamamlanmasının ardından önümüzdeki haftalarda kazanan firmayla sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılacak ve restorasyon çalışmalarına başlanacak. 19. yüzyıldan kalma küçük bir kilise olan bu tarihi yapı, semt merkezi olarak kullanılacak.

Beit Hillel Sinagogu
Büyükşehir Belediyesi’nin 29.5 milyon liralık kamulaştırma desteğinin yanı sıra, bilimsel kazı çalışmalarının yürütülmesi kapsamında maddi destek de verdiği tarihi Agora bölgesi ile sinagoglar ve çevresi rehabilite edilerek Kemeraltı Çarşısı ile bütünleşmesi sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi, bölgede bulunan sinagoglardan 124 metrekare büyüklüğündeki Beit Hillel Sinagogu için 18 Mart’ta yapım ihalesine çıkıldı. Sinagog’un röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ilgili Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştı. Uygulama sürecinin ardından yapı, müze olarak kentlinin hizmetine açılacak. Yasal sürecin tamamlanmasının ardından, ihaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılacak.

Her inanca saygı
İzmir’in tarihin farklı evrelerinde her kültüre, her inanca, her dile kapısını açan bir kent olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “İzmir, farklılığını zenginlik olarak algılayıp bu yönde hoşgörü içinde yaşayan insanların kenti. Biz de kentimizin bu özelliğini pekiştirecek söz konusu üç projeyi bir an önce hayata geçirmek istiyoruz. Bu 3 yapı, orijinal halleri korunarak kent kültürü açısından tekrar ayağa kaldırılacak” dedi.

izmir.bel.tr


Beit Hillel Sinagogu müze olacakmış.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Geneli Restorasyon Çalışmaları

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 30 Nis 2013, 17:16

Eski Hükümet Konağı Butik Oteli

Resim

Yapılışı 1871 yılı olan Eski Hükümet Konağı 1940 yılına kadar hükümet konağı olarak hizmet verdi. Bina 1973 yılına kadar kız sanat olarak kullanıldı. Bu yıldan sonra ise kaderine terkedilen bina, 2011 yılına gelindiğinde yıkılmış bir durumdaydı. Bayındır Belediyesince 2011-2012 yılları arasında restore edildi. Belediye Eski Hükümet Konağı restorasyon projesiyle, Tarihi Kentler Birliği 2011 ulusal restorasyon uygulama ödülü kazandı.

Resim
Resim
Resim

Bayındır Belediyesi

2 kişi bunu beğendi.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

ÖncekiSonraki

Dön Tarihi Eserler ve Restorasyon

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting